Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da žali što je kosovski parlament doneo odluku o transformaciji KBS uprkos zabrinutosti Alijanse.
"I mada je tranzicija Kosovskih bezbednosnih snaga u principu stvar o kojoj odlučuje Kosovo, mi smo jasno stavili do znanja da taj potez dolazi u pogrešno vreme", poručio je Stoltenberg.
Kako kaže Stoltenberg, NATO podržava razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga u skladu sa njihovim tekućim mandatom.
"Sa promenom mandata, Severnoatlantski savet će sada morati da izvrši ponovnu procenu stepena saradnje NATO sa KBS", navodi se u saopštenju Alijanse.
Stoletenberg navodi i da NATO i dalje, kroz Kfor, ostaje posvećen bezbednosti i sigurnosti na Kosovu i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
"Sve strane moraju da osiguraju da današnja odluka neće dalje dovesti do povećanja tenzija u regionu. Svi odgovorni politički akteri u regionu moraju da se usredsrede na napredak reformi i dijalog", ističe šef Alijanse.
Ponovio je poziv i Beogradu i Prištini da ostanu mirni i da se uzdrže od bilo kakvih izjava ili akcija koje bi mogle da vode ka eskalaciji.
"NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU kao jedino održivo političko rešenje za region", zaključuje se u saopštenju.
Portparolka EU Maja Kocijančić ponovila je danas u Briselu da promena mandata Kosovskih bezbednosnih snaga može biti sprovedena samo u inkluzivnom i postepenom procesu koji je u skladu sa Ustavom Kosova.
"Kao i NATO, EU nastavlja da deli stav da mandat Kosovskih bezbednosnih snaga može biti promenjen samo korz inkluzivni i postepeni proces u skladu sa Ustavom Kosova", izjavila je Kocijančić.
Nemačka je danas saopštila da usvajanje zakona o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku ne sme biti iskorišćeno za eskalaciju nasilja i pozvao Beograd i Prištinu na uzdržanost.
"Kosovo kao suverena država ima pravo da osniva regularne oružane snage", rekao je portparol nemačkog ministarstva spoljnih poslova Rajner Brojl (Rainer Breul) ali i podsetio na jasan stav Berlina da transformacija postojećih Kosovskih bezebednosnih snaga "ne treba da bude ishitren već inkluzivan proces koji će uključiti srpsku manjinu na Kosvu i u tesnim konsultacijama pre svega sa NATO i saveznicima".
On je naglasio potrebu normalizacije odnosa Srbije i Kosova i apelovao na obe strane da ispolje uzdržanost.
"Usvajanje zakona se ne sme iskoristiit kao izgovor za dalju eskalaciju", naveo je.
I Ambasada SAD na Kosovu je potvrdila podršku postepenoj tranziciji BSK u snage sa mandatom teritorijalne odbrane, jer je to "suvereno pravo Kosova".
U izjavi za medije, neposredno nakon usvajanja tri zakona iz oblasti bezbednosti u Skupštini Kosova, ističe se da je usvajanje zakona prvi korak u razvoju tih sposobnosti.
"Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i neprestanog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage interoperabilne sa NATO koja služi svim kosovskim zajednicama u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije Vlade Kosova", navodi se u izjavi.
Ambasada SAD pozvala je Vladu Kosova da nastavi blisku koordinaciju sa NATO saveznicima i partnerima i da se uključi u informisanje manjinskih zajednica sada, i tokom čitavog višegodišnjeg procesa koji sledi.
Pročitajte još:
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji