"Džast du it" (Just do it), poručila je direktorka Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za zapadni Balkan Žužana Hargitai, predstavljajući projekat savetodavne podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji.

Bio je to njen svojevrsni poziv privatnom sektoru, za koji ističe da je srž razvoja Srbije i da treba da dodatno jača.

Koliko je privatni sektor važan za Srbiju, govori i podatak da je u njemu zaposleno čak dve trećine svih zaposlenih u privredi!

Ona je istakla da savetodavne usluge EBRD pokrivaju proizvodnju, IT, maloprodaju, modni dizajn i da su dve trećine preduzeća van Beograda, kao i da je obrt kompanija porasla za 900.000 evra.

"Nakon podrške, mala i srednja preduzeća su povećala svoj promet i broj zaposlenih, što im je pomoglo da privuku više investicija", istakla je ona.

Dodala je da je do danas uloženo 5,2 milijarde evra u srspku privredu, a da je 70 odsto tih sredstava podržalo razvoj privatnog sektora.

"Mnogi od naših klijenata su postali pravi šampioni u poslovanju", rekla je ona.

Ipak ima i negativnih pojava, poput nefer konkurencije, potom nedovoljno dobrog poslovnog okruženja i sigurnosti, ali je dodala da je primećen napredak kad je reč o dobijanju građevinskih dozvola, pristupu telekomunikacionim uslugama, kao i u radu inspekcija.

"Skidam kapu srpskom preduzetništvu!", poručila je direktorka EBRD za zapadni Balkan.

Ambasador EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da su tri četvrtine preduzeća, koja su koristila program pomoći, uvećala svoj obrt za 25 odsto, da je 66 odsto preduzeća povećalo broj radnika, kao i da je otvoreno 2.000 radnih mesta.

Navodeći da su mala i srednja preduzeća, koja čine više od 90 odsto preduzeća u Srbiji, kičma ekonomije i privrede, Fabrici je rekao da EU želi da im pomogne kako bi bili konkurentniji.

Projekat "Savetodavna podrška malim i srednjim preduzećima" finansira Evropska unija, a sprovodi EBRD. Ideja je da srpskim preduzećima obezbedi veštine kako bi bila inovativnija, privukla finansijere, uradila odgovarajuće analize i ekspertize, povećale konkurentnost i produktivnost.

Biće obezbeđene i obuke za domaće konsultante sa ciljem da unaprede svoje usluge za savetovanje preduzeća.

Preduzećima će biti na raspolaganju poslovni saveti u ovim oblastima:

- unapređenje finansijskog upravljanja i izveštavanja;
- informacioni sistemi (proizvodni i finansijski);
- strategije razvoja i izvoza;
- izrada glavnih projekata novih postrojenja, tehnološke studije... ;
- energetska efikasnost;
- reorganizacija i priprema poslovnih planova;
- traženje poslovnih partnera i investitora;
- zaštita životne sredine;
- standardizacija.

Plan je da kroz konkurs ovu vrstu pomoći dobije najmanje 130 preduzeća.

U zavisnosti od veličine preduzeća i broja zaposlenih, preduzeća snose deo troškova u iznosu do 60% za projekte sa domaćim konsultantima i do 18% za projekte koji zahtevaju podršku međunarodnih savetnika.

Pravo da apliciraju imaju preduzeća koja ispune ove kriterijume:

- Mala ili srednja domaća preduzeća u svim poslovnim sektorima, sa izuzetkom vojne i duvanske industrije, industrije žestokih pića, osiguranja, bankarstva, finansijskih usluga i igara na sreću;

- Većinski privatna i u većinskom domaćem vlasništvu;

- Postoje najmanje dve godine;

- Od 10 do 500 zaposlenih;

- Finansijska stabilnost i potencijal rasta.