"Podaci kojima raspolažu naše dve komisije za ispitivanje posledica bombardovanja dobijeni su februara 2000. godine iz Brisela i zaista mi nije jasno kako smo u njih mogli da poverujemo. Mi nezavisnu proveru ni do danas nemamo", rekao je Delić, koji je i narodni poslanik u Skupštini Srbije.

On je za beogradske "Večernje novosti" naveo da je ovo rezultat njegove upravo završene analize NATO dejstava, a radio ju je uz vojničku kartu Metohije, koju je njegova jedinica pripremila pre agresije, a gde su oficiri s terena beležili svaki udar s neba.

Ostalo u njegovoj studiji su podaci povezani s taktičko-tehničkim karakteristikama aviona i njihovih topova.

"Kao vojnici koji se pripremaju za rat znali smo mnogo o avionima A-10 i topovima 'avendžer'. Naši oficiri na terenu imali su zadatak da izveštavaju o dužini dejstva topa. Izveštaji koje mi imamo glase: tri, četiri, pet sekundi po naletu", navodi Delić.

On objašnjava da u prvoj sekundi top izbaciju 50 granata, a u svakoj sledećoj 65, što znači da minimalno dejstvo jeste 180 granata.

"Ako bi uzeli NATO izveštaj da su izbacili 31.000 granata, ispalo bi da je njihov top u sekundi ispaljivao 11 projektila, a to je nemoguće", kaže Delić.

On je naveo da topovi aviona A-10, kojih je prema izvještajima NATO-a 44 dejstovovalo po Srbiji, mogu da nose 1.300 granata, ali nosili su po 1.174.

Srpski epidemiolog: NATO bombe nisu krive za rak

"Prema broju naleta i sekundama dejstva koje mi imamo ubeležene, dobio sam broj od 750.000 granata sa osiromašenim uranijumom koje su pale na našu zemlju", rekao je Delić.

On naglašava da postoje tri izveštaja o upotrebi osiromašenog uranijuma 1999. godine, kojima raspolaže Vojska Srbije, ali da je njegov izveštaj prvi koji je napravio akter događaja na Kosovu i Metohiji. rvi izveštaj je onaj koji je sastavio NATO, u njemu se navodi 31.000 projektila. Naša vojska izašla je sa cifrom od 50.000, a Rusi su poslali procenu od 90.000 ispaljenih zrna", naveo je Delić.