Kampanja protiv Zorana Đinđića vodi se i sada, samo različitim intenzitetom, izjavio je Velimir Ćurguz Kazimir, autor knjige "Hajka", koja se bavi analizom medijske kampanje protiv ubijenog premijera Srbije.

On je na promociji knjige objasnio da ovo delo zapravo predstavlja nastavak analize urađene odmah posle ubistva Đinđića i precizirao da su sada obuhvaćeni svi štampani mediji, kao i odeređeni sajtovi i televizijske emisije.

"U toj prvoj analizi, oko 3.500 tekstova smo svrstavali kao pozitivne, negativne ili neutralne prema Đinđiću i Vladi, ali sada smatram da i nije bio toliki problem u broju negativnih tektova o premijeru, već u tome što je bilo malo onih koji su o Đinđiću govorili pozitivno", rekao je Velimir Ćurguz Kazimir.

On je ocenio da se nikako ne može reći da je bila reč o nekim tajnim mehanizmima hajke koja je dovela do ubistva premijera, već o ličnostima koje i dalje nastavljaju napade.

Novinarka Gordana Logar rekla je da je, posle čitanja knjige, bila impresionirana time što delo "nije sabrana knjiga utisaka, već kompletna riznica dokaza o postojanju hajke".

"Osetila sam strah posle čitanja, zbog organizovanosti hajke koja je vođena iz jednog političkog centra. Uplašila sam se i zbog rečnika koji je tada korišćen, jer veoma podseća na ovo današnje vreme nasilja, ista je ideologija i iste političke pozicije", rekla je Logar.

Predsednica NUNS Nadežda Gaće smatra da je u knjizi raskrinkana i moć vojnih kontraobaveštajnih služni, koja je, po njenom mišljenju, imala velikog udela u kampanji.

"Kriminal je i danas jači od države, a urednici nekadašnjeg "Identiteta", "Nacionala" i "Pravde", danas su urednici "Presa", "Kurira" i "Groma", rekla je Gaće i zamerila Demokratskoj stranci što oštrije ne reaguje na napade na Đinđića koji i dalje traju.

Novinarka Saška Stanojlović je predočila da je medijska hajka na Đinđića imala cilj da stvori utisak u javnosti da je potrebno da se on ukloni i sa politčke scene i fizički, kako bi takvo ubistvo bilo legitimno.

(FoNet)