"Ukoliko država godišnje ne obezbedi sedam miliona evra samo za nabavku porotivgradnih raketa i ukoliko se ne razviju se alternativni načini zaštite od grada ne može da se očekuje boljitak", izavio je danas načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić.

Nakon potpisivanja ugovora, kojim je kompanija Dunav osiguranje poklonila MUP-u 141 protivgradnu raketu, on je kazao da je ova godina, što se tiče protivgradne zaštite u Srbiji, možda najteža nakon 1999. godine, jer je bilo više od 55 gradonosnih dana sa ispaljenih skoro 6.700 raketa.

Marić je kazao da je za oko 1.600 protivgradnih stanica u Srbiji trenutno obezbeđeno manje od tri rakete, što je svega jedna patina njihovih potreba.

"Došli smo u situaciju da je trenutno po lansirnom mestu raspoređeno 2,7 raketa, iako je 15 minimum", kazao je on i dodao da Srbiji godišnje treba oko 30.000 raketa za zaštitu od grada kako bi nivo zaštite dostigao propisanih 70 odsto.

On je najavio da će u oktobru početi javna razprava povodom zakona o zaštiti od grada i to u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Marić je ponovio da je taj propis potreban da bi se potpuno uredila oblast protivgradne zaštite u kojoj problem godinama predstavljaju I nabavka delova za radarske centere, kao i način plaćanja strelaca.

Zakonom bi trebalo da se precizno definiše postupak pribavljanja raketa, finansiranje nabavke i funkcionisanje protivgradnog sistema u Srbiji.

Pomoćnik ministra MUP-a Srbije Željko Kojić kazao je da je od početka protivgradne sezone, 15. aprila, država uložila 116 miliona dinara za nabavku oko 3.800 protivgradnih raketa, dodavši da je na zalihama bilo oko 4.700 raketa, a iz donacija lokalnih samouprava I privrede nabavljeno je oko 1.800 raketa.

On se zahvalio kompaniji Dunav na donaciji, istakavši da je svaki poklon te vrste važan, jer Srbiju muči nedostatak raketa za sprovođenje protivgradne zaštite, zbog čega će u narednom period morati da se izdvoji više novca za te namene.

Generalni direktor Dunav osiguranja Marko Ćulibrk kazao je da će ta kompanija donacijom raketa htela da pokrene akciju da se naredne godine u obezbeđivanje dovoljnog broja raketa uključe i druge osiguravajuće kuće i preduzeća, kao i lokalne samouprave.

Ćulibrk je kazao da bi u borbi protiv grada trebalo razmotriti I upotrebu poljoprivredne avijacije.

Najavio je i da će sa Ministarsvom poljoprivrede i Privrednom komorom Srbije pokrenuti akciju za nabavku zaštitnih mreža od grada po povoljnim uslovima.

"Bolje je uložiti u prevenciju, da se štete ne bi ponavljale i narednih godina", kazao je direktor Dunav osiguranja, dodavši da se ne radi samo o šteti u novcu, već i o gubitku kupaca poljoprivrednih proizvoda, koji lako potraže neka druga tržišta.

Protivgradnu sezona u Srbiji traje do 15. okrobra.