• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto Crkva ne plaća porez?

Izvor mondo.rs

Stotine miliona evra moglo bi se dodatno sliti u republičku kasu, kada Crkva ne bi bila oslobođena određenih poreskih davanja - poreza na dobit, imovinu, PDV, piše "Blic".

 Zašto Crkva ne plaća porez?   Izvor: MONDO, Petar Stojanović

Izvor: MONDO, Petar Stojanović

Ta oslobađanja prema slovu zakona, važe samo za one usluge, odnosno objekte, koje služe za bogoslužbene delatnosti.

Nadležne inspekcije nikada nisu kontrolisale rad bilo koje verske zajednice. Zato nije poznato ni koliko crkve izmiruju one obaveze kojih po zakonu nisu oslobođeni - poreza na imovinu koja ne služi ispovedanju vere (zgrade, šume, zemljište...) ili PDV-a na prodaju stvari koji nemaju bogoslužbeni karakter, na primer crkvenih kalendara, privezaka i sličnih suvenira.

Gruba procena, izvedena na osnovu izjava crkvenih velikodostojnika, ukazuje da bi samo od PDV-a na prodaju knjiga i ostale robe u crkvenim prodavnicama, kao i od poreza na dobit SPC, državna kasa mogla da bude bogatija za oko 10 milijardi dinara.

To je desetina planiranog budžetskog manjka za ovu godinu!

Mitropoli Amfilohije izjavio je nedavno da samo ova episkopija zaradi oko dva do dva i po miliona evra godišnje. Uz pretpostavku da svaka od 16 episkopija SPC na z Srbije godišnje zaradi toliko, to bi iznosilo oko 32 miliona evra.

Porez od 10 odsto na tu sumu bio bi 3,2 miliona evra. S druge strane, od PDV-a na robu koja se prodaje u crkvenim prodavnicama godišnje bi teoretski moglo da se prikupi između četiri i 10 milijardi dinara.

O tome koliko novca SPC zarađuje govori i izgled vladičanskog dvora u Bijeljini

"Promet po crkvenim radnjama može da dostigne i 30.000 dinara dnevno kad krenu slave od decembra i kad stignu gastarbajteri, pa nakupuju svega i svačega", tvrdi jedan od sveštenika koji je želeo da ostane anoniman.

Kada bi kojim slučajem crkvama bio uveden i porez na svu imovinu, dakle i na bogomolje, što će od 2014, recimo, biti slučaj u Italiji, praznina u državnoj kasi bila bi još manja. U Italiji su proračunali da je zbog toga što crkve ne plaćaju porez na nekretnine budžet godišnje zakinut za oko dve milijarde evra.

Verski analitičar Živica Tucić kaže za "Blic" da će i Srbija morati da se ujednači sa praksom u EU, a to je obavezno plaćanje poreza na nekretnine i profit.

"U Grčkoj ili u Rusiji, crkve imaju i proizvodnju, njive, šume. Kiparska crkva ima fabriku piva", kaže Tucić.

U Vladi za sada još niko ne razmišlja o izmenama zakona, baš kao što se ni u SPC ne izjašnjavaju o ovoj ideji. Kod nas crkve raspolažu i objektima koje rentiraju, kao i zemljištem. Koliko novca zarađuju govore i izgled voznog parka vladika, kao i raskošni enterijeri vladičanskih dvorova. Problema sa kontrolom crkvenih finansija, ima i sama SPC. Ni unutar Crkve ne mogu da utvrde da li sve eparhije izmiruju "crkveni porez" od četiri odsto eparhijskih prihoda koji odlazi u patrijaršijsku kasu.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

A dzamije?

A katedrale...? a Sinagoge? sto samo napadate crkve?

pedja

Pitanje je pravo u centar! Crkva ima ogromne nekretnine koje nisu verskog karaktera, a takodje ogromne prihode ubiru na razne nacine. Da barem ulazu u humane svrhe taj novac,kao sto bi crkva trebala da radi, pa da se covek ne zapita,ali ovako budite pravno lice kao svako drugo.

special image