Prisustvovali su predstavnici Tužilaštva za ratne zločine Srbije, Komisije za nestala lica Vlade Srbije, članovi Radne grupe za nestala lica kosovskih privremenih vlasti, pripadnici MUP-a Srbije, Euleksa i predstavnici Međunarodnog crvenog krsta.
"U skladu sa sudskom medicinom i forenzikom podaci će biti poslati na analizu i tek kada dobijemo podatke saopštićemo ih, a do tada nećemo davati nijednu neproverenu informaciju", rekao je Odalović novinarima obilazeći lokaciju na kojoj su nađeni posmrtni ostaci.
On je rekao da su preduzete sve radnje u skladu sa informacijama sa terena na kome se nalazi masovna grobnica.
"Jutros smo došli do mesta na kome su nađeni posmrtni ostaci i to je faza u kojoj se ovaj deo aktivnosti završava. Sledeća faza je sud i to je faza u kojoj se radi kompletna identifikacija i sve radnje koje će dovesti do utvrđivanja broja lica, identiteta i važnih momenata kako bi se predmet sproveo na pravno valjan način", rekao je Odalović.
Odalović je rekao da je pretraga na ovoj lokaciji rađena četiri puta do sada i da nijedna validna informacija neće biti ostavljena otvorena i neproverena.
Poslu se, kako je kazao, pristupilo krajnje otvoreno, odgovorno i transparentno.
Na pitanje kako se dogodilo da je Euleks saopštio neke podatke pre Beograda Odalović je rekao da je "to njihova stvar i da nije moglo da im se zabrani da daju izjave" dodajući da se ne može licitirati brojem osoba, kao ni njihovom nacionalnom pripadnošću.
"Želimo da sve uradimo na kredibilan način, obaveštavaćemo javnost o svim činjenicama do kojih dođemo i koje su nam poznate, a identitet je poslednja činjenica koja se utvrđuje", rekao je Odalović dodajući da se ne mogu davati pretpostavke budući da je reč o osetljivom problemu.
On je rekao da "nema nikakve političke trgovine niti ucenjivanja ili odlaganja" i da je Komisija odmah dobijanju informacija od Euleksa i Prištine brzo reagovala, a za te namene obezbeđena su i značajna sredstva.
Podsetivši da su u Rudnici obavljana istraživanja od 2007. godine, Odalović je rekao da je urađeno sve ono što su predstavnici UNMIK-a u tom mandatu, a kasnije Euleksa tražili.
Održani su brojni sastanci na kojima su razrađeni svi detalji, lokacija snimljena do kraja i dogovoreno da se počnu radovi na iskopavanju, objasnio je Odalović.
"Nikakve trgovine, nikakvih ucenjivanja, nikakvih odlaganja sa naše strane ili izbegavanja obaveza nije bilo, jednostavno to je procedura koja nije mogla brže", kazao je on odgovarajući na pitanja novinara.
Zamenik tužioca za ratne zločine Dragoljub Stanković rekao je da se još ne može reći koliko ima leševa, niti koje su nacionalnosti, a da će sudija na osnovu materijala koje on dostavi dati naredbu da se obavi ekshumacija kako bi se znalo da li je u pitanju masovna grobnica.
Tužilaštvo za ratne zločine Srbije i Komisija za nestala lica počeli su iskopavanje u Rudnici, u opštini Raška, na mestu na kojem se pretpostavlja da su tajno zakopana tela oko 250 ljudi.
Na Rudnici se, po nalogu srpskog Tužilaštva za ratne zločine, obavljaju iskopavanja po metodama arheološke forenzike, kako bi se utvrdila eventualna verodostojnost informacija o postojanju masovne grobnice.
Pitanje postojanja masovne grobnice u Rudnici kod Raške pokrenuli su još 2004. godine prištinska Radna grupa i Unmik, a neuspešno istraživanje je obavljeno u maju i junu 2007. godine.
Partizan preživeo dramu za prvo mesto u ABA ligi: Megini klinci 45 mučili crno-bele!
Ovako izgleda tabela na polovini sezone: Tri tima na vrhu ABA lige, sve će odlučiti dva derbija u aprilu!
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
"Ponovo neverovatne stvari i odluke, pobedili smo zbog jednog razloga"! Željko Obradović se oglasio posle drame