Na Glavnom odboru u Novom Sadu Đilas je zatražio podršku za svoj rad, dok bivši predsednik stranke Boris Tadić traži da mu se uskrati poverenje.

Posle višečasovne rasprave članovi Glavnog odbora Demokratske stranke glasaju, pojedinačnim izjašnjavanjem, o izveštaju Đilasa.

Na takvu vrstu izjašnjavanja DS se odlučila pošto, kako je rečeno novinarima, ima onih članova Glavnog odbora koji imaju punomoć da prisustvuju sednici i učestvuju u radu, ali ne i da glasaju.

Ta mogućnost, kako je naglašeno, predviđena je statutom stranke. Po završetku glasanja, najavljeno je da će se novinarima obratiti zamenik predsednika stranke Bojan Pajtić i predsednik političkog saveta Dragoljub Mićunović.

U završnom obraćanju članovima Glavnog odbora, Tadić je ponovio da ono što je rekao na početku sednice u otvorenom delu, da Đilas nema kapacitet da vodi stranku i pozvao ga da se povuče.

Prema izvorima sa sednice, rasprava je bila žestoka i obeležena polemikama članova GO koji se zalažu da se očuva jedinstvo stranke i da se u vreme pred izbore za Skupštinu grada Beograda ne vode unutarstranačke svađe.

Druga struja, okupljena oko počasnog predsednika stranke Borisa Tadića, pozvala je članove GO da ne usvoje Đilasov izveštaj o radu i da tako praktično otvore pitanje njegove smene s liderske pozicije u DS-u.

Tadić je na zatvorenom delu sednice Glavnog odbora DS rekao da Đilas danas praktično i nije govorio o svom radu u proteklom periodu i pozvao članove da, radi budućnosti stranke, ne glasaju za taj izveštaj, preneli su agenciji Beta visoki izvori iz DS.

GO DS raspravlja o radu stranke, a biće imenovani i članovi Izbornog štaba za lokalne, beogradske, a i za moguće prevremene poslaničke izbora.

Tadić je upozorio da će, ukoliko Đilas ostane na čelu stranke, u roku od tri do šest meseci pasti i Vlada Vojvodine.

Po njegovim rečima, to znači da će egzistencija zaposlenih u pokrajinskoj administraciji biti dovedena u pitanje.

Tadić je ocenio da je današnja sednica Glavnog odbora veoma važna jer treba da se glasa o budućnosti stranke.

"Ako je popularnost stranke na nivou od 10 odsto, onda treba da se zapitamo kakva nam je budućnost", poručio je Tadić.

On je rekao da se zbog svoje finansijske situacije preselio i da sada živi "na selu".

Prethodno je, na otvorenom delu sednice, Dragan Đilas pozvao članove Glavnog odbora da glasaju za jedinstvo stranke i da se svi koncentrišu na izbore za Skupštinu grada Beograda.

Đilas je poručio da ne predvodi DS koji će biti podrška "takozvanom reformatoru" Aleksandru Vučiću, već predvodi stranku jer veruje da DS može da pobedi Aleksandra Vučića i SNS i da upravlja državom.

Prema informacijama koje je Tanjug dobio od učesnika sednice koja se vodi iza zatvorenih vrata, počasni predsednik DS bio je veoma oštar u obraćanju Đilasu i članovima GO, i nezadovoljan načinom na koji se stranka vodi u poslednjih 14 meseci otkako je Đilas na funkciji predsednika.

Predsednik Političkog saveta DS Dragoljub Mićunović, međutim, za razliku od Tadića, smatra da u ovom trenutku ne bi trebalo tražiti smenu predsednika stranke i da sa tim treba sačekati do završetka izbora u prestonici, rečeno je Tanjugu u DS-u.

Mićunović je naglasio da bi tek posle izbora u Beogradu trebalo razgovarati o poverenju predsedniku Đilasu.

Takav stav izneo je i zamenik predsednika DS Bojan Pajtić.

Pajtić je pokrenuo Inicijativu za jedinstveno unutar DS-a do okončanja izbora u Beogradu.

On je izjavio da očekuje da će članovi Glavnog odbora DS na današnjoj sednici dvotrećinskom većinom usvojiti izveštaj o radu lidera stranke.

Predsednik Gradskog odbora DS u Beogradu Balša Božović podržao inicijativu Bojana Pajtića.

Posle sednice Predsedništva DS, pre početka sednice Glavnog odbora, u izjavi za "Blic", Pajtić je podsetio na predlog da se ne raspravlja o kadrovskim promenama u stranci pre održavanja gradskih izbora u Beogradu.

"Što se tiče tvrdnje nekih kolega da više od 60 opštinskih i gradskih odbora insistira na smeni lidera stranke, to ne znači ništa, jer za njegovo nepoverenje članovi Glavnog odbora moraju da glasaju. Neki opštinski odbori kao Doljevac na primer, Obilić ili Leposavić, imaju po dva, eventualno tri člana u GO, dok gradski odbori kao što je novosadski imaju 20 puta više predstavnika u ovom stranačkom telu. Podsećam da su se oni izjasnili da se ne raspravlja o kadrovskim promenama pre održavanja gradskih izbora u Beogradu", rekao je Pajtić.

Najeksplicitnija u podršci Đilasu, bila je član Političkog saveta Vida Ognjenović, koja je, kako je Tanjugu preneto, rekla da na smeni predsednika stranke insistiraju oni koji bi želeli saradnju sa SNS.

Za reč se prijavio 71 član GO pa se očekuje i višečasovna diskusija.

Sednica Glavnog odbora Demokratske stranke na kojoj se raspravlja o unutarstranačkim sukobima počela je nešto posle podneva u Novom Sadu.

Sednici prisustvuju 433 od ukupno 481 člana Glavnog odbora.

Uoči sednice Glavnog odbora DS zasedalo je Predsedništvo stranke, ali prema saznanjima agencije Beta na tom sastanku nisu donete nikakve presudne odluke.

Članovi Glavnog odbora DS su uoči zasedanja dobijali sms poruke u kojima su ih dve suprostavljene strane pozivale da ih podrže.

U porukama u koje je Beta imala uvid jedna strana poziva da Glavni odbor DS ne usvoji izveštaj predsednika stranke Dragana Đilasa o radu dok druga poziva na podršku Đilasu i upozorava da ne treba voditi unutarstranačke bitke u predizborno vreme.

Po uobičajenoj proceduri posle izveštaja na GO DS, ostatak sednice zatvoren je  za javnost.

Nekadašnji predsednik DS Boris Tadić je u petak rekao da je spreman da ponovo vodi stranku.

U slučaju da Glavni odbor DS ne usvoji izveštaj Dragana Đilasa o radu automatski se pokreće procedura za izbor novog rukovodstva, rekao je Tadić.

Sednica Glavnog odbora se održava u Master centru Novosadskog sajma.

DS ima 160 odbora, ali je funkcionalno 130, i svi imaju predstavnike u Glavnom odboru, koji ima 481 člana. Da bi Đilasu na sednici GO bilo uskraćeno poverenje, za to mora da glasa većina članova tog tela.

Kako je Tanjugu rečeno uoči sednice se za smenu Đilasa izjasnilo oko 60 opštinskih odbora stranke.