On je pozvao studente da studije završavaju u roku i biraju fakultete sa kojima imaju perspektivu da se zaposle.

U razgovoru sa studentima, predsednik ih je zamolio da se "ne igraju sa studijama, već da završavaju u roku" i dodao da je on "učio star i zna koliko je to teško".

"Sve što želiš da naučiš, učiš dok si mlad, posle će život da te uči", poručio je Nikolić dodajući da je pravo vreme za učenje mladost.

On je izrazio uverenje da su perspektive bolje nego ikada.

"Imaćemo uskoro mnogo investicije koje će zahtevati stručnost. Dosadašnje investicije su tražile skoro neobrazovanu radnu snagu. Ja time nisam zadovoljan. Ako otvorimo fabrike visoke tehnologije, biće nam potrebna sva deca koja su završila specifične fakultete", kazao je predsednik dodajući da će tehničke nauke prevladati u skorijoj budućnosti.

Predsednik je ukazao da je pitanje koliko treba da imamo studenata i koliko ih završava fakultet koji nudi posao napominjući da država treba da odluči "koliko želi kakvog profila, šta joj treba, koliko posla može da obezbedi na kojim studijama".

Nikolić je poručio mladima da treba da izaberu ono u čemu mogu da napreduju, da se ostvare i ono što može da im stvori egzistenciju a da je ostalo promašena investicija.

Država, kako je naglasio, ne sme da podržava one oblasti u kojima zna da nema posla, i zato je, kako je naveo, potrebna i dobra saradnja studenata i države o zakonu o univerzitetu.

Takođe je rekao da nije protiv toga da mladi idu u inostranstvo, ali je za to da se vrate.

"Svaki odlazak zbog znanja i neke egzistencije koja može da pomogne da se posle ovde čovek bavi onim što je učio je dragocen, ali je dragoceniji povratak. Kada bi me neko stavio pred izbor da odem a da se ne vratim, ili da ne odem a da ne uspem, ipak ne bih otišao", kazao je on.

Nikolić je, takođe, konstatovao da to što je počeo sam da se druži sa studentima predstavlja znak onima koji o njima treba da brinu.

"Očigledno je da smo brzopleto uleteli u sisteme obrazovanja koji nisu bili ni prirodni, niti su dovoljno istraženi, a vidim da se niko ne bavi analizom šta je time urađeno i koji je kvalitet studiranja", kazao je on dodajući da država ulaže u obrazovanje, ali ne dovoljno, jer nema dovoljno para.

Takođe je ocenio da nema sumnje da treba da postoje privatni fakulteti i univerziteti, ali da ima sumnju u kvalitet.

Predsednik je takođe izrazio zabrinutost zbog sve manjeg broja dece u Srbiji.

"Kada vidim pusta sela znam da će da opuste i gradovi. Ove godine će oko 300 učitelja biti tehnološki višak. To je kraj države", zaključio je Nikolić.