U poslednjem izveštaju UN navodi se da je skoro četvrtina ispitanih muškaraca u Azijsko-pacifičkom regionu priznala da je izvršila silovanje?!

Regionalni direktor UN za žene Roberta Klark upozorava da je nasilje nad ženama najteža realnost, te da mora biti izmenjena kultura koja omogućava muškarcima da sprovode silu i kontrolu nad ženama.

U velikom istraživanju koje je sprovedeno u Bangladešu, Kini, Kambodži, Indoneziji, Šri Lanki i Papua Novoj Gvineji, anketirano je više od 10.000 muškaraca, životne dobi između 18 i 49 godina.

Kao polazna osnova za procenu silovanja upotrebljena je definicija seksualnog odnosa "sa penetracijom bez saglasnosti".

Istovremeno, u Iraku se raspravlja o nacrtu zakona, kojim bi bio odobren brak sa devojčicama mlađim od deset godina.

U nacrtu se navodi da je u takvom braku dozvoljen seksualni odnos i bez pristanka supruge - što je izazvalo zgražavanje aktivista za ljudska prava.

Policija u Nigeriji saopštila je da je devojčica koja je bila primorana na brak pripremila zatrovani obrok od koga su umrli mladoženja i njegova tri prijatelja.

Vasile Umaru (14) priznala je da je u hranu stavila otrov za pacove, jer je bila primorana na brak sa čovekom koga nije volela.

Mladoženja je imao 35 godina. Prisilni brakovi u Nigeriji veoma su česti posebno na severu zemlje, gde većinu čini muslimansko stanovništvo.

U martu je preminula Amina Bibi, 18-godišnja Pakistanka koju je u januaru silovala grupa mladića. Ona se polila benzinom i zapalila.

Devojka se ubila, nakon što je policija rešila da pusti na slobodu glavnog osumnjičenog. Vest o njenoj smrti i puštanju na slobodu napadača izazvala je burna reagovanja u Pakistanu i mnogi preko društvenih mreža traže pravdu za Aminu.

Četvorica muškaraca osuđena su u septembru 2013. na smrt, jer su u decembru 2012. silovali mladu ženu u autobusu u glavnom gradu Indije NJu Delhiju, posle čega je ona preminula u bolnici od unutrašnjih povreda.

Ovaj slučaj učvrstio je status Indije kao zemlje koja nije bezbedna za žene, čak i nakon što je parlament usvojio novi zakon protiv seksualnih krivičnih dela.

Vojnici Demokratske Republike Kongo silovali su krajem novembra prošle godine najmanje 92 žene i 33 devojčice, od kojih su najmlađe imale šest godina, navodi se u izvještaju UN.

Prema podacima objavljenim na internet stranici "Američke komande za Afriku", pripadnici 391. bataljona vojske Konga 2010. godine obučavani su u Americi i predstavljaju "model za buduće reforme oružanih snaga te zemlje".

Policija u Brazilu uhapsila je prošle godine dve osobe, osumnjičene da su silovale i opljačkale turistkinju u autobusu gradskog prevoza u Rio de Žaneiru.

Napadači su devojku i mladića, koji je bio sa njom, izbacili iz autobusa, prethodno ih nateravši da im daju kreditne kartice, kojim su podigli novac sa bankomata.

Pljačke su uobičajena pojava u autobusima u Rio de Žaneiru i drugim velikim brazilskim gradovima, ali nasilje i drskost ovog napada šokirali su lokalne medije i javnost.

Dvojica meksičkih policajaca optužena su za silovanje i zloupotrebu položaja, nakon što su napali Italijanku u odmaralištu "Plaja del Karmen" u državi Kvintana Ro.

Italijanka je izjavila da su je policajci silovali, nakon što su ona i njen partner odbili da plate mito od 3.000 pezosa (235 dolara).

Novi incident desio se samo dve sedmice, nakon što je šest državljanki Španije bilo meta seksualnog napada bande u Akapulku.

Bi-Bi-Si navodi da u Meksiku vlada sve veća zabrinutost zbog štetnih posledica sličnih napada na turističku industriju te zemlje.