"Iako je bilo nekih napada na zajednicu etničkih Rusa, oni nisu bili sistematski, niti su bili rasprostranjeni", stoji u izveštaju koji je sačinjen na osnovu dve prošlomesečne posete pomoćnika generalnog sekretara UN za ljudska prava Ivana Šimonovića.
Rusija je još pre mesec dana odbacila kao pristrasne procene Šimonovića, koji je ispitivao navode o ugroženosti ljudskih prava ruske jezičke zajednice u Ukrajini.
"Pristrasne, neobjektivne procene zasnovane na predrasudama Šimonovića o stanju ljudskih prava izazivaju iznenađenje i zbunjenost", navedeno je u saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova od 17. marta.
Moskva se bila žalila na odluku novih vlasti u Kijevu da ukinu ruski jezik kao zvanični na istoku zemlje, navodeći da je reč o kršenju ljudskih prava.
"Fotografije sa protesta u Majdanu, preuveličavane priče o maltretiranju etničkih Rusa od ukrajinskih nacionalističkih ekstremista i lažni izveštaji o tome da naoružani kreću da progone Ruse na Krimu, su sistematski upotrebljavani da stvore klimu straha i nesigurnosti koja se odrazila na podršku za pripajanje Krima Ruskoj Federaciji", kaže se u izveštaju UN koji prenosi agencija Rojters.
U Šimonovićevom izveštaju se ukrajinske vlasti, ipak, pozivaju da ulože hitne napore na zaštiti vladavine prava, poštovanju ljudskih prava, kao i da spreče govore mržnje, poput nacionalističke retorike i pozivanja na rasnu i versku mržnju.
U dokumentu UN, u kome su analizirani događaji do 2. aprila, navedeno je da je ultradesničarska organizacija "Desni sektor", koja je delovala i tokom protesta na Majdanu, stvorila bojazan kod manjinske ruske zajednice.
"Postoje brojni izveštaji o napadima 'Desnog sektora' protiv političkih protivnika i predstavnika bivše vladajuće partije. Njena navodna umešanost u ubistva pripadnika snaga bezbednosti mora biti ispitana", kaže se dalje u izveštaju, ali se navodi da delegacija UN smatra, na osnovu svega što je čula, da je "strah od 'Desnog sektora" preuveličan".
U vezi sa referendumom o otcepljenju Krima od 16. marta, za koji se kaže da su ga pratile brojne neregularnosti, u izveštaju se navodi da postoje verodostojni navodi o zastrašivanju, neosnovanim hapšenjima i torturi nad aktivistima i novinarima koji nisu podržali referendum.
S obzirom da će u Ukrajini 25. maja biti održani predsednički izbori, UN su upozorile da je neophodno da obezbediti slobodan protok informacija i ideja o javnim i političkim pitanjima među građanima, kandidatima i izabranim predstavnicima.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru