Direktor policije Milorad Veljović izjavio je da Valjevu preti poplava zbog obilinih padavina, a moglo bi i da dođe do urušavanja mostova.

"Preporuke svim građanima su da bez prekih potreba ne kreću na put. Moraju da se pridržavaju naredbi, jer situacija će sutra biti još teža. Moramo svi da se uključimo i da istrajemo. Ovo je jedna situacija koja se dešava u 100 godina",  kazao je Veljović.

Ministar policije Nebojša Stefanović uključio se za RTS iz Valjeva. "Sada su pripadnici policije videli šta može da se uradi oko Kolubare koja je dostigla ogroman nivo i preti Valjevu. Takođe, i jedan deo Jadra preti da se izlije", istakao je Stefanović.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao je da su do večeras na teritoriji Srbije evakuisane 52 osobe, a da je u devet opština i jednom gradu proglašena vanredna situacija.

Vanredna situacija proglašena je u gradu Valjevu i opštinama Lučani, Mionica, Ljig, Ub, Lajkovac, Osečina, Koceljeva, Mali Zvornik i Gornji Milanovac, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP).

Do večeras je u Srbiji poplavljeno 287 objekata, a ugroženasu 322.

U akcijama zaštite i spasavanja ugroženih osoba i njihove imovine od poplava angažovana su 344 vatrogasca Sektora za vanredne situacije MUP-a, raspoređenih u 28 timova, kao i 76 vozila, 31 pumpa i deset čamaca, navodi se u saopštenju.

Načelnik Marić je  naveo da očekuje da zbog lošeg vremena bude još evakuacija.

"Uključeni su svi kapaciteti sektora za vanredne situacije, odnosno timovi za spasavanje na vodi, od popodne je uključena Žandarmerija, kao i Vojska Srbije", rekao je Marić za B92.

On je najavio da će sve krizne tačke kojih će biti još u toku noći zbog ogromne količine kiše koja pada, pokriti ljudstvom pre svega zarad zaštite ljudskih života.

Građanima je poručio da se u slučaju nepogoda obrate najbližem opštinskom štabu za vanredne situacije, kao i da na put ne idu bez preke potrebe.

Prema njegovim rečima, novosadski tim za spasavanje upućen je u Lučane, beogradski je u Osečini, a iz srpsko-ruskog centra u Zaječar je poslata veštačka brana.

U naselju Begaljica u Grockoj, Begaljička reka se pre podne izlila u nekoliko ulica i ugrozila 10 domaćinstava, ali voda za sada nije prodrla u kuće.

Pripadnici Sektora za vanredne situacije su na terenu, saopštio je Biro za saradnju s medijima MUP-a.

U ovom naselju se, oko 12:30, voda izlila u ulicama Borisa Kidriča, Lole Ribara i Vučka Milićevića.

U opštini Ljig je, zbog obilnih padavina, danas proglašena vanredna situacija, potvrdio je Tanjugu predsednik ove opštine Miodrag Starčević.

Prema njegovom rečima, na tom području izlile su se reke Ljig, Kačer, Kozeljica i potok Todorovac.

"Imamo pet-šest kuća koje su ugrožene. Nekoliko putnih pravaca je zatvoreno za saobraćaj. Imamo problema da decu iz osnovne škole vratimo kućama. Danas smo uveli vanrednu situaciju na teritoriji cele opštine. Sva raspoloživa mehanizacija je na terenu i pokušava da otkloni štete elementarne nepogode", rekao je Starčević.

Ako kiša bude nastavila i dalje da pada situacija će, kako je naveo, biti još teža i veoma kritična za život i rad.

Prema njegovim rečima, u naredna dva dana biće obustavljena nastava u osnovim i srednjim školama na području opštine Ljig.

I na teritoriji opštine Obrenovac, danas je zbog velikih i obilnih padavina i porasta nivoa reka Peštan, Kolubara i Sava, proglašena vanredna odbrana od poplava.

Predsednik opštine Obrenovac i šef staba za vanredne situacije Miroslav Čučković rekao je da taj štab  spreman na angažovanje ljudi, mašina i opreme za otklanjanje posledica bujičnih nanosa.

"U nekim delovima grada su se pojavili veliki problemi, pre svega u naselju Senjak, u ulici Ljube Nenadovića, u delovima Bariča, u Mislođinu, a ima problema i zbog probijanja nasipa u Velikom Polju", naveo je on.

Republički hidrometeorološki zavod ukazao je na porast vodostaja na rekama u Srbiji, lokalne samouprave su upozorene da naredna 72 sata budu u stanju potpune pripravnosti.

Kako je najavljeno, obilne padavine će u Srbiji trajati do petka.

U Valjevu je obustavljen saobraćaj na mostu, na Kolubari kod "Jadra" koji je veza s magistralnim putem ka Bajinoj Bašti. Voda je ozbiljno ugrozila konstrukciju mosta, a ekipe javnih preduzeća rade na nasipu kako bi se zaustavilo prodiranje vode u tom delu grada.

Ugrožen je i beli mermerni most kod "Grand" hotela u centru, a visina vode u koritu Kolubare je 285 centimetara. Do večeras je u Valjevu bilo 88 litara padavina po kvadratnom metru.

Klizišta prete u gornjem, neregulisanom toku rečice Ljubostinje, što bi stvorilo branu i dovelo do njenog izlivanja zbog čega bi pod vodom bilo Rađevo Selo, kao i Ulica Dimitrija Tucovića.

U opštini Gornji Milanovac danas je proglašena vanredna situacija, zbog obilnih padavina koje su dovele do izlivanja reka, potoka i kanala na čitavom gornjomilanovačkom području.

Ta odluka doneta je na predlog predsednika i komandanta Opštinskog štaba za vanredne situacije Milisava Mirkovića i članova Opštinskog štaba za vanredne situacije.

Prema izveštajima nadležnih inspektora na terenima i na osnovu dojava vlasnika ugroženih domaćinstava, za sada preti opasnost od poplava na području Mlakovca, Semedraži, Dragolja, Ugrinovaca, Beršića, Takova, Loznja, Banjana, Gružanskog područja, potoka Jakljevo i drugih mesta na kojima se nalaze dežurne ekipe.

U toku današnjeg dana, zbog obilnih padavina i nemogućnosti prilaza školskim ustanovama nije održana nastava u selima Boljkovci, Brezna, Kamenica.

Bilo je prijava i od predstavnika privrednih organizacija koji se nalaze u industrijskoj zoni pri reci Despotovici, gde postoji mogućnost da voda prodre u proizvodne pogone, a ugroženo je i funkcionisanje sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Mlakovcu.

Na današnjem sastanku Opštinskog štaba za vanredne situacije, predstavnika Saveta mesnih zajednica, direktora javnih preduzeća i ustanova, kao i inspekcijskih službi, predložene su sve moguće mere zaštite od eventualnih poplava na području opštine Gornji Milanovac, sa stavljanjem na raspolaganje potpune mehanizacije i opreme.

Uvedena su, takođe, celodnevna dežurstva u opštinskoj upravi, komunalnom preduzeću, policiji, vatrogasnom društvu, distribuciji i svim relevatnim činiocima koji mogu dejstvovati u slučaju poplava većih razmera.

Štab za vanredne situacije opštine Koceljeva danas je proglasio vanredne mere na teritoriji cele opštine zbog izlivanja reke Tamnave i njenih pritoka.

Predsednik opštine Koceljeva Veroljub Matić rekao je da je stanje najgore u selima Kamenica, LJutice, Batalage i Donje Crnjiljevo.

"Stanje nikada nije bilo gore, pa smo tražili pomoć od državnih organa, jer po prvi put u poslednjih deset godina ugroženo je i samo mesto Koceljeva. Mi smo tražili pomoć u mehanizaciji, da bismo otvorili tok reke na odgovarajućim mestima i sprečili plavljenje Koceljeve", rekao je Matić.

Po njegovim procenama, poplavljeno je sedam stotina hektara zemljišta, mahom zasejanog kukuruzom, i ugroženo 85 kuća.

Matić je naveo da iseljavanje ugroženih domaćinstava još nije počelo, jer građani čekaju i nadaju se da će biti "bolje".

Državni put Koceljeva-Osečina prekinut je na šest mesta zbog izlivanja pritoka Tamnave i okolnih potoka.

Obilne padavine koje u Kraljevu traju već nekoliko dana, izazvale su izlivanje više potoka zbog čega je došlo do zapušenja kanalizacionih otvora u prigradskom naselju Ribnica i selima Adrani i Vrdila.

"U Ribnici zbog izlivanja Kovačkog potoka crpimo vodu koja se izlila na Kordunsku, Žičku ulicu i druge ulice, jer atmosferska kanalizacija zbog obilnih padavina i nepropisno urađenih kanala, više ne može da primi vodu", rekao je načelnik Štaba za vanredne situacije u Kraljevu Radoica Kočović.

Načelnik je naveo da je jedna žena iz Kordunske ulice evakuisana, jer je voda prodrla u njenu kuću, kao i da je voda u Ribnici poplavila dvadesetak dvorišta.

"U Adranima je voda jednom čoveku odnela piliće, a u Vrdilima je nabujali potok naneo granje i napravio branu, pa je zaustavljena voda poplavila oranice", rekao je Kočović.

Prema njegovim rečima, Ibar i Zapadna Morava još nisu dostigli kritične tačke vodostaja.

Na Ibarskoj magistrali, na nekoliko deonica puta Kraljevo - Raška, od jutros je bilo odrona, ali su putari dobro odradili posao, pa nije došlo do zastoja u saobraćaju.

U Čačku za sada na terenu dežuraju tri ekipe vatrogasno-spasilačkih jedinica, voda trenutno ne ugrožava nijedno domaćinstvo, ali se u Prijevoru Kamenica izlila na njive, a nivo Trnavske reke je drastično porastao.

"Jedina intervencija bila je u Ulici 190, gde su poplavljene podrumske prostorije jedne stambene zgrade", izjavio je Tanjugu dežurni u vatrogasno-spasilačkoj jedinici u Čačku, Vojo Ilić.

Zbog opasnosti od izlivanja reke Čemernice počela je evakuacija meštana iz Preljine i Preljinske Baluge.

Meštani su se sami organizovali i počeli da premeštaju stoku.

Čemernica preti da se izlije preko postavljenih bedema.

Kako je najavljeno u gradskoj upravi, očekuje se dolazak ministra bez portfelja zadužnog za vanredne situacije Velimira Ilića i angažovanje vojske.

Veći deo opštine Kosjerić od jutros je pod vodom usled izlivanja Skrapeža i planinskih potoka, zbog čega se razmatra mogućnost proglašenja vanredne situacije, izjavio je za Tanjug predsednik opštine Milijan Stojanić.

"Štab za vanredne situacije razmatra stanje i potrebu da se proglasi vanredna situacija u opštini Kosjerić. Nekoliko stotina hektara zemljišta je pod vodom, a voda je ušla i u neke stambene objekte", kaže Stojanić.

On je istakao da, ukoliko bude bila potrebna evakuacija stanovništva, za privremeni smeštaj su obezbeđene školske učionice po selima.

Po njegovim rečimam sve ekipe Štaba za vanredne situacije su na terenu, kao i sva raspoloživa mehanizacija javnih preduzeća.

Jaka kiša u opštini Kosjerić pada od noćas.

U požeškom kraju došlo je do izlivanja Skrapeža i Morave, i ako kiša nastavi da pada u toku dana doćiće ponovo do većih poplava, izjavio je Tanjugu predsednik opštine Milovan Mićović.

"Ekipe Štaba za vanredne situacije su od jutros na terenu i pokušavaju da saniraju štetu. Za sada još nema ugroženih domaćinstava, ali situaciju može da pogorša i izlivanje Djetinje, koja je takođe nabujala od kiše", rekao je Mićović za Tanjug.

Zbog mogućih poplava škole u opštini Osečina neće sutra raditi, a verovatno ni u petak, potvrdio je danas novinarima predsednik Opštine Nenad Stevanović.

Stevanović je posle sednice Štaba za vanredne situacije dodao da je ponovno proglašenje vanredne situacije "pitanje trenutka".

Od 16 sati leva strana magistralnog puta Valjevo-Loznica, od "gvozdenog mosta" pred Osečinom, duž te varoši i opštine, sve do Zavlake, nalazi se pod vodom zbog izlivanja Jadra i Lovačke reke.

U pojedinim delovima Osečine voda na ulicama visoka je "preko pojasa", rekli su večeras agenciji Beta pojedini meštani, koji će noć provesti van svojih domova - kod rodbine i prijatelja u bezbednijim delovima varoši.

U Podgorini su zbog jake kise nabujali svi vodotoci, a najviše problema prave reke Jadar, Pecka, Dragodolka i Lovačka reka.

Jadar se izlio u Osladiću, gde voda prelazi preko magistralnog puta Valjevo-Loznica, a preti da ugrozi i Dragijevicu, samu Osečinu, Plužac i Belotić. Varoši Osečina preti i Lovačka reka.

Pecka i Dragodolka ugrožavaju varošicu Pecka i naselja do Osečine i ušća u Jadar.

Lokalnim komunalnim službama u borbi sa plavnim talasom pomaže i jedna spasilačka ekipa iz Beograda, stacionarana u Osečini.

MOBILNE BRANE NA BELOM TIMOKU

Na najkritičnijim mestima na Belom Timoku, na kojim bi moglo da dođe probijanja nasipa, danas je počelo postavljanje mobilnih gumenih brana.

Grad Zaječar je iz Srpsko-ruskog centra dobio ukupno 400 metara mobilne brane, koja se sastoji od 16 segmenata, a svaki je dugačak po 25 metara, izjavio je Tanjugu komandir Vatrogasno spasilačkog bataljona u Zaječaru Branislav Matić.

Matić je objasnio da se gumene brane pune vodom, a potom ankerišu za čvrstu, jaku i stabilnu podlogu, na primer drvo, zemlju itd.

Svi segmenti se mogu rastavljati i sastavljati u onolikoj dužini koliko je to potrebno.

Prva mobilna brana postavljena je na ušću Lubničke reke u Beli Timok, a delovi nasipa koji su procenjeni kao slabiji danas su utvrđeni ponovo, dok će ostali segmenti brane biti postavljani svuda gde bude postojala procena da je to potrebno.

Matić je dodao, da su oba vodostaja i Belog i Crnog Timoka još uvek relativno niska, ali da su sve ekipe na terenu i da se situacija prati iz sata u sat.