Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom ruske vlade Dmitrijem Medvedevom u rezidenciji premijera Rusije u Gorkom nedaleko od Moskve.

U razgovoru Vučić je istakao da Srbija želi da bude deo EU, ali da ne želi da pritom narušava odnose sa Rusijom".

"Srbija se pokazala kao prijatelj i nije okrenula leđa Rusiji u teškom trenutku, za razliku od mnogih drugih, i to pokazuje na delu, a ne rečima", izjavio je premijer Vlade Srbije.

Vučić je takođe rekao da Srbija podržava sve mirovne inicijative Putina u vezi sa Ukraijinom.

On je takođe rekao da je Srbija podržala i stav Nemačke po tom pitanju. Kako je primetio, Srbija želi mirno rešenje ukrajinskog problema.

Videovučić

"Srbija je mala zemlja, mi smo na svojoj koži osetili kako to izgleda", naglasio je on.

Obraćajući se medijima posle susreta sa ruskim premijerom, Vučić je kazao da je imao dobar razgovor s Medvedevom o ekonomskim pitanjima i da se obe stranu zalažu za još jaču trgovinsko-ekonomsku saradnju.

Vučić je naveo da su danas razrešene neke nejasnoće oko Južnog toka, odnosno "četiri molbe" srpske strane, i da je zahvalan ruskoj strani što je razumela potrebe Srbije.

Medevedev je najavio da će u vezi s tim narednih dana potpisati pojedina dokumenta čime će biti rešeni ti problemi u vezani s Južnim tokom.

Ruski premijer je kazao da je Južni tok ključan ekonomski projekat za Evropu i za Srbiju, i da ne treba da se politizuje.

Videomedvedev južni tok

Oba premijera su naglasila da međusobna robna razmena stalno raste i da je prošle godine porasla za 15 odsto, a u ovoj za devet odsto, a ruski premijer je precizirao da se to dešava u vreme kada i u svetskoj ekonomiji ima dosta problema.

Medvedev je precizirao i da su direktne investicije firmi iz Rusije u Srbiju 1,3 milijarde dolara i da je to kroz duga partnerstva cifra i do tri milijarde istakavši i da je veoma važan rad ruskih banaka u Srbiji.

On je naveo i da se razgovaralo o NIS-u i naglasio da je ta firma od gubitaša stigla do regionalnog lidera i da sada stvara prihod koji se investira u privredu Srbije.

Razgovaralo se i o modernizaciji infrastrukture srpskih železnica, što bi značilo i povećavanje izvoznog potencijala Srbije, naveo je Medvedev ističući istovremeno duboke prijateljske, istorijske i kulturne veze dve zemlje.

On je još jednom izjavio saučešće povodom katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju ukazavši na angažman humanitarnog rusko-srpskog centra u Nišu, koji je potvrđen i tokom poplava.

Srpski premijer razgovore o ekonomskim pitanjima ocenio kao veoma uspešne, istakavši da su visoko ocenjeni i odnosi u svim drugim oblastima.

I premijer Srbije je naznačio povećanje robne razmene i dodao da je Rusija, uz Nemačku i Italiju, treći spoljontrgovinski partner Srbije.

Razgovaralo se i o eventualnom proširenju zone slobodne trgovine i o potrebi za razumevanjem interesa Rusije u stvaranju Evroazijskog saveza, ali i Srbije koja hoće evropski savez, naveo je Vučić i ponovio da nikada nije krio da želi da Srbija bude deo EU, ali da ne želi ni u najtežim trenucima da urušava prijateljske odnose sa Rusijom.

Medvedev je dodao da je sa Vučićem dugo i otvoreno razgovarao o situaciji u Ukrajini, o "tome šta se dogodilo, ko je kriv i šta raditi".

Vučić i Medvedev najpre su razgovarali sat vremena u četiri oka, a potom su se pridružile delegacije.

Sa srpske strane sastanku su prisustvovali ministar energetike Aleksandar Antić, minstar privrede Dušan Vujović i gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Vučih boravi u dvodnevnoj poseti Moskvi, a kako je najavljeno iz Kremlja, sutra će razgovarati s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o nizu pitanja iz oblasti bilateralnih odnosa, ekonmske saradnje i drugih.