Dragan Banjac, vlasnik deratizacijske firme "DDD promet", jedne od četiri koje za grad Beograd rade ove sistematske akcije, kaže nam da je poslednja bila u decembru 2013.
"Od tada više nijedna nije rađena i pacovi su se mnogo razmnožili. Najezda je većih razmera i svakodnevno primamo veliki broj poziva građana", priča Banjac.
"Zvao sam i Sekretarijat za zaštitu životne sredine da intervenišu, jer stanje postaje ozbiljno, a ide i hladno vreme kada se miševi i pacovi iz prirode povlače u zgrade, podrume, hale... Mi smo zbog dobrih odnosa sa gradom izlazili na teren i gde je bilo kritično uništavali glodare, ali trošimo svoja sredstva i ne možemo više besplatno da intervenišemo", kaže Banjac.
Prema propisima, u gradu godišnje moraju da se odrade dve sistematske deratizacije, najčešće u aprilu i oktobru
"Zbog nedostatka sredstava u budžetu grada, u prvoj polovini 2014. nije bilo ni novca za izvođenje sistematske deratizacije", objašnjavaju iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.
"Nakon obezbeđivanja para u drugoj polovini godine pokrenuli smo proceduru nabavke usluga za sprovođenje mera deratizacije. Najpre će se započeti sa suzbijanjem glodara na teritoriji opštine Obrenovac", kažu u sekretarijatu za "Novosti".
Akcije suzbijanja glodara godinama su rađene po parkovima, beogradskim zgradama i javnim površinama. Sistematska deratizacija znači odbranu grada od mogućih zaraznih bolesti, koje glodari mogu da prenesu na čoveka.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Moćne reči Ajzeje Kenana: Došao sam u Crvenu zvezdu da osvojimo Evroligu
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)