Prema podacima Narodne banke Srbije, evro košta 43 pare više nego juče kada je kurs bio 119,956 dinara za jedan evro.

Iz NBS kažu da je na slabljenje dinara poslednjih dana dodatno je uticala isplata dividendi domaćih kompanija vlasnicima u inostranstvu.

"Slabljenje domaće valute posledica je delovanja kako domaćih tako i međunarodnih faktora. Depresijacijski pritisci na dinar su prisutni od početka druge polovine godine, pri čemu se povremeno smanjivao ili pojačavao njihov intenzitet", navela je centralna banka u odgovoru agenciji Beta na pitanje šta su razlozi slabljenja dinara koji je danas dostigao istorijski najnižu vrednost u odnosu na evro u ovoj godini.

Kako je objasnila NBS, to su dodatni razlozi na odranije uz prisutno razduživanje banaka i smanjeni devizni priliv po osnovu investicija.

"Isplata dividendi jeste uobičajena i dozvoljena pojava, ali se zbog povećane tražnje za devizama odražava i na kretanja na deviznom tržištu. Takođe, u pravcu depresijacije kursa dinara uticala je i smanjena tražnja i izlazak iz dinara od strane nerezidenata, što je intenziviralo pritiske na dinare", saopštila je NBS.

Takvi pritisci na domaće valute su, kako je istaknuto, "prisutni i u drugim zemljama u okruženju i posledica su neizvesnosti regionalnog karaktera ali i smanjenih monetarnih stimulansa od strane Feda (Federalne rezerve SAD) i očekivanog povećanja stepena restriktivnosti, uz istovremeno pogoršanje izgleda za značajni oporavak svetske privrede".

NBS očekuje se da će početak sprovođenja mera fiskalne konsolidacije, kao i planirane strukturne reforme u narednom periodu pozitivno uticati na stabilizaciju kretanja na deviznom tržištu.

"Pozitivan doprinos vrednosti dinara daće očekivano postizanje sporazuma sa MMF-om o zaključivanju novog stend-baj aranžmana", procenila je centralna banka.