"Hteo bih da čujem jasno očitovanje aktuelne vlasti u Beogradu. Na vlasti u Beogradu su, bez obzira na odnose koje mi želimo da gradimo, ljudi koji su bili vrlo aktivni protagonisti ranih 90-tih", rekao je Milanović za Hrvatsku radioteleviziju.

On je dodao da nije Srbija pustila Šešelja na privremenu slobodu, ali da "ćute i prave se da ih se to ne tiče, a moraju jasno da se ograde od toga".

"Ako žele da budu u Evropskoj uniji, moraju se izjasniti, osuditi", poručio je hrvatski premijer.

On je objasnio i da hrvatsko pravosuđe ne može učiniti ništa u slučaju Šešelj dok se ne završi suđenje pred Haškim tribunalom koji se "zapetljao".

"To je pat pozicija za koju držim odgovornim (haškog) tužitelja", dodao je Milanović.

Na pitanje da se jasno izjasni treba li Šešelj da bude vraćen u haški pritvor, on je odgovorio da nije ni trebalo da bude pušten i da je odavno trebalo da bude osuđen.

Milanović je ocenio da najveću odgovornost snosi haško tužilaštvo, jer da bi neko bio osuđen mora da bude dobro pripremljena optužnica.

"Važnija adresa je tužilaštvo, nego predsednik suda... Ta cela 12-godišnja peripetija i odiseja s čovekom koji je sejao mržnju, huškao na rat je tužna", zaključio je Milanović.

Hrvatski premijer je rekao i da je danas video nacrt rezolucije Evropskog parlamenta o Šešelju, koji mu se, kako je rekao, čini prihvatljivom, mudro izbalansiranom i koja će biti poruka i Srbiji. On je dodao da rezolucija nastaje na inicijativu predsednika Hrvatske Ive Josipovića, iako je predložio hrvatski evroparlamentarac Andrej Plenković iz Hrvatske demokratske zajednice.