Beogradska policija uhapsila je pet bivših direktora kompanije "Geneks", a medju uhapšenima je i Milorad Miki Savićević, rečeno je u MUP-u Srbije.

Pored Savićevića, uhapšen je bivši direktor Turističkog centra "Kopaonik" Nebojša Premović, bivši direktori "Geneksa" Vladimir Gajić, Petar Novaković i Ivica Lukić. Njima je, kako je rečeno u MUP-u, odredjen pritvor.

Uhapšena je i direktorka Centra za pravne poslove Agencije za privatizaciju Ljiljana Mladjan, a kako je Tanjugu potvrdjeno u MUP-u Srbije, njima se stavlja na teret da su oštetili državni budžet za 20 miliona evra.

MUP je saopštio da su bivši rukovodioci "Geneksa" uhapšeni zbog osnovane sumnje da su u toku 2004. godine nezakonito otudjili parcelu gradjevinskog zemljišta površine 1,2 hektara na Novom Beogradu i prodali je bez raspisanog tendera, slobodnom nagodbom Konzorcijumu preduzeća "Neimar -B", "Kemoimpeks" i "Irva".

Kako je navedeno, na tom zemljištu oni su izgradili objekte površine 25.000 kvadratnih metara i na taj način Konzorcijumu pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 20 miliona evra, za koliko su oštetili preduzeće "Internacional CG" DP iz Beograd tj. budžet Srbije.


Ovim su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja, navodi MUP.

Takodje, osumnjičeni su i da su vršili i druge zloupotrebe vezane za nezakonito raspolaganje sredstvima preduzeća, odobravanjem besplatnog korišćenja turističkih usluga u hotelima "Sunčani konaci" i "Grand" na Kopaoniku na štetu "Internacionala CG" za iznos od 4,5 miliona dinara.

"General-eksport" bio je svojevremeno najveće uvozno-izvozno preduzeće u Jugoslaviji, koje je 1990. godine imalo godišnji obrt od 6,8 milijardi dolara, zapošljavao 6.500 radnika i imao 70 predstavništava širom sveta.

Radnici "Geneksa" u višemesečnim protestima ukazivali su na malverzacije bivšeg rukovodstva nekadašnje velike spoljno-trgovinske firme.

Oni su tvrdili da su bivši rukovodioci omogućili nelegelan prenos imovine preduzeća "Geneks" na firmu "Internacional CG" i na taj način oštetili "Geneks" za milionske iznose.

Radnici su isticali da je nelegalnim odlukama rukovodstva 2003. godine na nezakonit način prenet kapital "Geneksa" na kompaniju "Internacional CG" i da baš iz tih razloga firma ne može da se privatizuje.

Preneti su "Interkontinental", "Geneks apartmani", "Aviogeneks", Turistički centar "Kopaonik", "Jugoturs", Hotel "Alet" u Bečićima, ali i sva potraživanja "Geneksa" prema drugim kompanijama.

Kao najnoviji primer, akcionari su navodili da je bez saglasnosti Agencije za privatizaciju ustupljeno i gradjevinsko zemljište u bloku 20, na Novom Beogradu i to kompanijama poput firme "Irva investicije", čiji je jedan od vlasnika biznismen Djordjije Nicović.

Predsednik udruženja radnika i penzionera Zorica Sekulovski tada je tvrdila da "pored drumske i stečajne, postoji i 'geneks' mafija i da su u nju uključeni i predstavnici državnih institucija".

Ona je tada u izjavi Tanjugu navela da ni jedna revizorska kuća do sada nije uspela da utvrdi koliki je stvarni kapital "Geneksa" jer je poslovodstvo uporno krilo podatke o dugovanju i potraživanju, kao i podatke o imovini u bivšim republikama i o sredstvima u inostranstvu.

Prema procenama akcionara, imovina "Geneksa" u zemlji i u svetu, zajedno sa onom koja je nelegalno preneta na "Interancional CG", vredi najmanje četiri milijarde evra.

Jedan deo "Geneksove" imovine nažalost je prodat, a medju "geneksovcima" je vladalo uverenje da je to bilo uglavnom "u bescenje", kao na primer poslovni prostor u Novom Sadu, na Pozorišnom trgu.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mladjan Dinkić najavio je u julu da će Ministarstvo ekonomije započeti privatizaciju preduzeća "Geneks" i "Internacional CG".

Savićević pola veka u "Geneksu", sedam godina u "Zastavi"

Bivši generalni direktor "Geneksa" Milorad Miki Savićević (72), bio je na vodećim funkcijama u "Geneksu" do početka 1990. godine, kada je smenjen zbog suprotstavljanja Slobodanu Miloševiću.

Posle petooktobarskih promena 2000. godine vratio se u "Geneks" a i na poltičku scenu Srbije kao član Demohrisćanske stranke Srbije.

Posle niza strukturnih promena u firmi, koje su zaposleni uglavnom osudjivali, odlukom Upravnog odbora smenjen je krajem decembra 2005. godine.Vlada Srbije prethodno je uvela privremene mere u "Geneks".

Savićević je završio Pravni fakultet u Beogradu i u "Geneksu" počeo da radi 1956. godine. Od 1956. do 1962. obavljao je dužnost šefa prodaje, da bi od 1962. do 1966. radio u tadašnjoj Saveznoj vladi. kao savetnik.

Savićević je od 1966. do 1970. bio pomoćnik sekretara u Saveznom ministarstvu za finansije, da bi od 1970. do 1990. bio generalni direktor "Generaleksporta".

Od 1990. do 2000. godine bavio se privatnim biznisom, a u vlasništvu, u tom periodu, imao je firme u Italiji, Švajcarskoj i Rusiji, navedeno je na Internet sajtu srpskog poslovnog kluba "Privrednik".

Generalni direktor grupe "Zastava vozila" Zoran Radovjević izjavio je Tanjugu da hapšenje predsednika Upravnog odbora te fabrike Miodraga Savićevića, neće uticati na njenu privatizaciju.

Savićević svoju funkciju obavlja bez novčane naknade, o čemu postoji njegova pisana izjava, kazao je Radojević i dodao da "hapšenje Savićevića ne može da nanese štetu toj fabrici niti da na bilo koji način utiče na najavljeno raspisivanje tendera za privatizaciju".

On je naveo da je, po hijerarhiji, iznad funkcije predsednika Upravnog odbora predsednik Skupštine Upravnog odbora koja ima konačnu odluku.

Savićević funkciju predsednika Upravnog odbora grupe "Zastava vozila" obavlja od 2000. godine.

Savićević, koji je bivši generalni direktor preduzeća "Internacional CG", u sredu je uhapšen i odredjen mu je pritvor zbog sumnje da je, zajedno sa još pet funkcionera, oštetio budžet Srbije za 20 miliona evra, saopštio je MUP Srbije.

(Tanjug/MONDO)