Društvene mreže i mogućnost da se u virtuelnom svetu "bez dlake na jeziku" izraze osećanja, mišljenja i stavovi, učenicu prvog razreda Gimnazije u Sremskim Karlovcima skupo su koštali, pišu "Novosti".

Posle nešto više od tri meseca pohađanja najstarije srpske gimnazije, ona je izbačena iz školske klupe, jer je, navodno, na Instagramu postavila fotografije nekoliko profesora.

Sada već bivša učenica je, po onome što pričaju đaci Karlovačke gimnazije, sakupila fotografije nekoliko učitelja, ranije objavljenih na Facebooku, a zatim ih je postavila na Instagram. Fotografije pojedinih profesora, koje su, po nepotvrđenim informacijama "obrađene" u fotošopu, bile su propraćene uvredljivim komentarima.

U školi je zbog toga pokrenuta istraga i saznalo se da je sve, navodno, poteklo od učenice prvog razreda. Za učenike koji su u tome učestvovali tražena je kazna, pa je odlučeno da petnaestogodišnjakinja, označena kao glavni krivac, bude izbačena iz Gimnazije, dok se njih nekoliko, kako se priča među đacima, "provuklo" s ukorima i "jedinicom" iz vladanja.

Direktorka Karlovačke gimnazije Slavica Šokica u petak nije želela da razgovara o ovom incidentu sa novinarima.

Željka Kurjački, psiholog iz Novog Sada, objašnjava da se korisnici, u komunikaciji posredstvom interneta, osećaju zaštićeni od posledica, pa to ponekad i nesvesno dovodi do toga da nekog zlostavljaju.

"Jednostavno, na internetu, pred računarom, ne vidi se reakcija žrtve, pa izostaju i samilost i korekcija nasilničkog ponašanja", kaže Kurjački.