Reč je o državljanima BiH koji su trajno nastanjeni u Italiji, uglavnom u okolini Torina. Oni su nelegalno zarađen novac prebacivali u Hrvatsku i tamo ga prali.
Istragu protiv njih vodi Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (USKOK).
Prema nezvaničnim informacijama većina osumnjičenih, protiv kojih se vodi istraga, u Italiji je osuđivana za krađe, te iskorišćavanje dece za prosjačenje. Neki su osuđivani i za trgovinu oružjem, prevare, otmicu, iznude, pa čak i ubistva, piše "Glas Srpske".
Iz USKOK-a je saopšteno da je istraga pranja novca počela pre nekoliko meseci kada su sudovi u Hrvatskoj počeli s blokadama računa 21 člana dve porodice iz BiH.
"Sve te osobe su u poslednjih sedam godina na svoje račune otvorene u Splitskoj, Jadranskoj i Zagrebačkoj banci uplatili 5,4 miliona evra. Osumnjičeni su novac polagali najčešće u bankama u srednjoj Dalmaciji. Nekoliko članova jedne porodice dolazilo bi zajedno i ostavljali novac u bankama. Tim novcem su kasnije kupovali nekretnine. Njihove transakcije su praćene, a zbog sumnje da su novac zaradili nelegalno pokrenuta je istraga", rekli su u USKOK-u.
Prema nezvaničnim informacijama samo jedna od osoba koje su pod istragom ima prijavljeno boravište u Hrvatskoj. Ova osoba prema evidenciji policije koristi dva identiteta. Službeno je u Hrvatskoj prijavljena kao S. H. (59), a koristi se i drugim imenom i prezimenom. Prema podacima USKOK-a ona nije zaposlena, a u poslednjih nekoliko godina na svoje račune u Splitskoj banci položila je nešto više od milion evra.
"Ta žena je u Italiji privođena zbog krađa, otmice, nedozvoljenog upravljanja otpadom, neovlašćenog ulaska na zemljište, nedoličnog ponašanja, lažnog predstavljanja, te korišćenja maloletnika za prosjačenje. Prijavljivana je i zbog zanemarivanja deteta i pretnje državnom službeniku. Njena rođaka R. H. (64), koja živi u Torinu tokom poslednjih nekoliko godina u Splitsku i Jadransku banku uplatila je 1,2 miliona evra pa je i ona pod istragom", rekao je izvor blizak hrvatskom USKOK-u, a preneli su hrvatski mediji.
Sumnjive transakcije osumnjičenih državljana BiH hrvatska policija pratila je još od 2012. godine. Akcija na blokiranju njihovih računa pokrenuta je kada je S. H. u jednoj banci najavila podizanje nekoliko stotina hiljada evra da bi kupila nekretnine u srednjoj Dalmaciji.
"Svi vlasnici blokiranih računa nedostupni su hrvatskom pravosuđu. Međutim ipak svi oni su angažovali advokate iz BiH i Italije da bi se žalili na blokadu", rekli su u policiji u Hrvatskoj.
Istakli su da je Vrhovni sud Hrvatske nedavno njihovu žalbu odbacio pa tako sav novac, barem za sada, ostaje blokiran.
Prema nepotvrđenim informacijama, reč je o romskim porodicama.
Prosjaci iz BiH milioneri u Hrvatskoj
Ukupno 21 član iz dve porodice iz BiH pod lupom je policije u Hrvatskoj, koja istražuje kako je moguće da na računima u hrvatskim bankama imaju milione evra, kad ih većina ne radi u Italiji, gde inače žive.
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Ja sam Crnogorac, srpski pravoslavac": Mirotića pitali da li je Španac, objasnio im sve do detalja!
Srpski predsednici i političari koji su posetili Hilandar: Koštunici zvonila zvona, od Miloševića bežali monasi