To je slika i prilika kragujevačkog taksi prevoza i taksista koji su, mahom, socijalni slučajevi. Većina njih su bivši "Zastavini” radnici koji su u procesu restrukturiranja nekadašnjeg giganta ostali bez posla. Pre petnaestak godina u Kragujevcu je bilo jedva stotinak taksista, piše "Politika."

Legalni taksi prevoznici, okupljeni oko udruženja „Sitak”, juče su po ko zna koji put protestovali ispred Skupštine grada, sa istim zahtevima: "Uvedite red, zabranite rad divljim taksistima koji ne plaćaju porez i kažnjavajte one koji, umesto taksimetra, u kolima imaju tablet računar. A takvih vozila je najmanje 500. To je naš zahtev i naša poruka gradskim vlastima i njihovim inspekcijskim službama”, poručuje u razgovoru za "Politiku” Predrag Spasojević, predsednik "Sitaka”.

Ove zahteve, izuzimajući nedavno uvedene tablet računare, taksisti "Sitaka” ispostavili su gradu i državi još pre pet godina, kada su započeli svoju borbu za legalizaciju taksi prevoza u Kragujevcu.

Ako se u obzir uzme visina minimalnog poreza za socijalno i zdravstveno osiguranje, država i grad su do sada ostali bez oko 2,5 milijardi dinara, koliko bi prihodovali da su taksisti registrovani u Fondu PIO, piše list.

Ali najveći broj kragujevačkih taksista nije u stanju da izmiruje obaveze prema državi, jer im, u suprotnom, kažu, ne bi ostalo ništa za život: "Ja sam samostalac, vozim za jednu firmu samo da bih imao frekvenciju koju plaćam 5.000 dinara. Mesečno mogu da zaradim između 25.000 i 30.000 dinara, ali nemam para za socijalno i zdravstveno osiguranje. Uzeo sam kola na kredit, morao sam da otplaćujem rate, nisam imao za porez i ti su se dugovi nagomilali. Hoću da platim, i plaćao bih kada bi se uveo red, kada bi svi plaćali. Ovako neću ni ja”, kaže jedan taksista koji je pre deset godina u "Zastavinoj” fabrici kamiona proglašen tehnološkim viškom.

"One taksi-firme koje umesto taksimetra koriste tablet računare krše propis o minimalnoj ceni prevoza”, dodaje ovaj naš sagovornik, objašnjavajući da to zna pošto i sam radi u jednoj takvoj firmi: "Ja uključim taksimetar i tablet računar, istovremeno. Za vožnju od Kormana do grada taksimetar pokazuje 540 dinara, tablet 480."

Tako se nižom cenom prevoza krše gradski propisi, prema kojima je minimalna cena starta 50 dinara, kilometar pređenog puta 45, a sat čekanja 400 dinara. No, nije samo to problem: "Do 2011. svi kragujevački taksisti su morali da budu prijavljeni u Fond PIO. Te godine je promenjena skupštinska odluka, pa je i sada dovoljno da taksista sa nekom firmom sklopi ugovor na običnom parčetu papira, da se tu stavi pečat i da se od nadležne gradske službe, samo tako, dobije potvrda da može da vozi. Može da vozi i da zarađuje, a nigde, zapravo, nije prijavljen i ne plaća porez”, objašnjava predsednik "Sitaka”.

Taksisti ovog udruženja protestovali su, sa kolegama iz drugih gradova Srbije sa sličnim problemima, i u Beogradu. Iz Vlade Srbije im je poručeno da se obrate lokalnim samoupravama.

Raspitali smo se: radnici „Fijata”, oni u proizvodnji, mesečno zarade između 27.000 i 31.000 dinara.

Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić smatra da „legalni taksisti s pravom protestuju”. U izjavi za naš list je poručio da će njihovi „problemi biti rešeni ovog septembra”, kada će, kako je objasnio, Skupština grada doneti novu odluku o taksi prevozu.