Oslobađajuća presuda Haškog suda lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju dokazuje da je on nevin proveo u zatvoru više od 12 godina, izjavila je danas portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

"Više puta smo izrazili svoj stav prema tom suđenju. Uvek smo otvoreno isticali da je to suđenje skandalozno, a da nijedna optužba nije potkrepljena dokazima", istakla je Zaharova, a prenela ruska agencija Tass.

"Oslobađajuća presuda dokazuje samo jednu stvar: da je Šešelj proveo 12 godina u zatvoru u Hagu, kako svi sada znamo, potpuno nevin",navela je portparolka ruskog Ministarstva.

Sa druge strane, potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček ocenila je da oslobađajuća presuda Šešelju, iako je možda pravno obrazloživa, upućuje loš signal.


"Nedelju dana posle presude bivšem predsedniku RS Radovanu Karadžiću, današnja oslobađajuća presuda vođi srpskih nacionalista Vojislavu Šešelju najverovatnije je pravno obrazloživa, i tu sudije Haškog tribunala imaju zadnju reč. Međutim, politički se upućuje loš signal", naglasila je Lunaček u saopštenju.

Lunaček je ukazala da je Šešelj bio glavni propagator "velike Srbije" i u aktuelnoj predizbornoj kampanji, kao lider SRS, ponovo je predvodnik ekstremnih srpskih nacionalista.

"Koliko presuda Karadžiću nije bila presuda usmerena protiv celog srpskog naroda i njegove istorije, tako i današnja oslobađajuća presuda Šešelju ne sme biti poistovećena sa generalnom amnestijom za zločine u proteklim ratovima", podvukla je Lunaček.

Ona je istakla da ne postoji kolektivna krivica za srpski narod, ali da postoje osobe koje su počinile zločine, a među njima je i Šešelj.

Kako oslobađajuća presuda ultranacionaliste Šešelja ne bila iskorišćenja kao ruganje hiljadama žrtava rata neophodno je, posebno u predizbornoj kampanji, da se upute jasne političke poruke koje bi onemogućile takve interpetacije, i to u Srbiji i EU, podvukla je izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo.

Haški tribunal oslobodio je danas Šešelja po svih devet tačaka optužnice, koja ga je teretila da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tokom ratnih sukoba i proterivanje Hrvata iz Vojvodine.