Rezolucija, pod nazivom "Sećanje na genocid nad Jermenima i drugim hrišćanskim narodima 1915. godine i 1916. godine", usvojena je uz podršku svih partija u parlamentu.
Tokom glasanja je samo jedan poslanik bio uzdržan a jedan protiv.
Ona je usvojena uprkos upozorenjima Turske da će to narušiti odnose dve zemlje, naveo je AFP.
Nemačka kancelarka Angela Merkel podržava stav svoje Demohrišćanske unije (CDU) da turski masakr nad Jermenima treba nazvati genocidom, ali nije prisustvovala sednici Bundestaga.
Sednici nisu prisustvovali ni vicekancelar Zigmar Gabrijel ni šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.
Rezolucija, koju su predložili vladajuća nemačka levičarsko-desničarska koalicija i opozicioni Zeleni, u tekstu sadrži i spornu reč "genocid".
MERKEL: SNAŽNI ODNOSI UPRKOS RAZLIKAMA
Nemačka kancelarka Angela Merkel kaže da Nemačka ima široke i snažne odnose sa Turskom uprkos razlikama o nekim pitanjima.
"Nemačku i Tursku vezuje mnogo toga i čak i ako imamo različita mišljenja o pojedinim pitanjima, domet naših veza, našeg prijateljstva i strateških odnosa je veliki", rekla je Merkelova na pres konferenciji sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.
Ona je dodala da Nemačka podržava dijalog Turske i Jermenije i želi dobre odnose sa Ankarom.
Pitanje genocida nad Jermenima je posebno osetljivo u Nemačkoj, pošto ona ima specijalne veze sa Ankarom između ostalog i zbog toga što tri miliona Turaka živi u Nemačkoj, navodi AFP.
Bundestag o rezoluciji glasa u osetljivom trenutku u kojem je Ankara potrebna Nemačkoj i EU kako bi se zaustavio priliv migranata, dok su tenzije visoke povodom niza pitanja, uključujući ljudska prava.
Jermeni tvrde da je milion i po Jermena ubijeno između 1915. i 1917. kada se Osmanlijsko carstvo raspadalo, dok moderna Turska tu tvrdnju odbacuje.
Više od 20 država, među kojima su Francuska i Rusija, priznale su genocid nad Jermenima.
PRETNJE POSLANICIMA
Mnogi nemački poslanici dobijali su pretnje zbog namere da podrže rezoluciju kojom se turski masakr nad Jermenima priznaje kao genocid, izjavio je danas predsednik Bundestaga Norbert Lamert.
On je u Bundestagu rekao da su pretnje dobijali naročito "kolege turskog porekla pa čak i pretnje da će biti ubijeni", prenosi Špigl.
"Naravno, prihvatamo svaku kritiku, ali jasno je i da su pretnje čiji je cilj da se opstruiše slobode izražavanja mišljenja u Nemačkoj neprihvatljive", naglasio je on. "Nećemo im dozvoliti da nas uplaše", poručio je predsednik nemačkog Bundestaga.ž
TURSKI PREMIJER: RASISTIČKI JERMENSKI LOBI
Turska je posle izglasavanja rezolucije pozvala na konsultacije ambasadora u Nemačkoj, rekao je premijer Turske Binali Jildirim.
U govoru u turskoj prestonici Ankari, Jildirim je kazao da je "rasistički jermenski lobi" odgovoran za odluku nemačkog parlamenta, koju je turski premijer opisao kao pogrešnu, prenosi Rojters.
Jildirim je nekoliko sati pre glasanja u Bundestagu da odluka o rezoluciji predstavlja "test prijateljstva" Turske i Nemačke.
"ISTORIJSKA GREŠKA"
Turska je kritikovala Bundestag zbog usvajanja rezolucije i ocenila da je to "istorijska greška".
"Istorijska je greška Nemačke što je priznala nešto na bazi neosnovanih optužbi", izjavio je portparol turske vlade Numan Kurtulumus na Twitteru i podvukao da Ankara ne priznaje tu rezoluciju "koja je ništavna".
VLADAJUĆA STRANKA U TURSKOJ: OZBILJNO NARUŠENI ODNOSI NEMAČKE I TURSKE
Portparol turske vladajuće Partije pravde i razvoja Jasin Aktaj kaže da je rezolucija nemačkih poslanika, kojom se ubijanje Jermena iz 1915. koje su počinile otomanske snage proglašava genocidom, ozbiljno narušila odnose između Berlina i Ankare.
"Turska vladajuća Partija pravde i razvoja planira da turskom parlamentu iznese deklaraciju protiv ovog glasanja", naveo je izvor iz ove stranke Rojtersu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina