U susednoj Hrvatskoj, pušaći izdvajaju 16% na cigarete, a u Sloveniji 11%, izjavio je danas direktor korporativnih poslova i komunikacija kompanije JTI Goran Pekez na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava iz regiona, koji je organizovao NIN Fokus.
Ujedno, u regionu, paklica je najjeftinija u Makedoniji, gde košta 0,8 evra, a u Srbiji košta 1,4 evra. Zanimljivo je, navodi on, da je Makedonija najmanje pod udarom šverca, iako ima najveću proizvodnju duvana.
Govoreći o akciznom kalendaru koji ove godine ističe, Pekez je rekao da će po tom kalendaru u julu uslediti povećanje akciza u Srbiji dodajući da će uslediti razgovori sa Vladom Srbije kako bi ove godine bio donet novi akcizni kalendar za naredne četiri godine.
Pekez je istakao da zemlje kandidati za članstvo u EU još napreduju prema EU standardima, gde je odnos akcize 90 evra na 1.000 paklica, ali mnoge zemlje u regionu još nisu blizu, niti moraju da budu s tim usklađene odmah po pristupanju u ovaj blok.
U regionu Zapadnog Balkana, kako je rekao, poresko opterećenje je 52 evra na 1.000 paklica u Srbiji, 86 evra u Hrvatskoj, u Albaniji recimo 40, a u Sloveniji 106 evra.
"Srbija ima cilj da do 2020. bude u EU, a do tada bi trebalo dostizati taj cilj. Ona ne mora da se uskladi odmah po pristupanju. To nije hitno. I Hrvatska je dobila prelazni period od četiri godine po ulasku u EU da se uskladi", rekao je Pekez.
Prema njegovim rečima, na Zapadnom Balkanu je problem što izdatak za cigarete ima značajno učešće u budžetu, i u tom smislu se mora misliti na poreska opterećenja i dozvoliti i prelazni period, budući da je veliki problem regiona siva ekonomija i ilegalno tržište duvanskih proizvoda.
Ilegalno tržište, kako je rekao, ubija duvandžije ističe on, smanjuje njihov prihod, od kojeg na kraju oni plaćaju akcize državi, dakle smanjuje direktno i prihod države.
Prema njegovim rečima, samo akcize na naftu i duvan čine četvrtinu budžetskih prihoda.
Pekez je naglasio da je samo JTI u regionu u 2015. uplatio 460 miliona evra državama po osnovu poreskog prihoda, osnosno akciza.
Nelegalna trgovina je ozbiljan problem budući da u nekim zemljama regiona dostiže i do četvrtinu ukupnog tržista i da dovodi do godišnjih gubitaka u iznosu od oko 400 miliona evra na nivou Zapadnog Balkana.
"Svaka država je specifičan slučaj u pogledu kupovne moci i projektovanog poreskog prihoda, ali borba protiv nelegalne trgovine je svima zajednička,“ dodao je Pekez i pohvalio saradnju zemalja regiona u borbi protiv sive ekonomije.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru