Organizacioni odbor za obeležavanje godišnjice genocida u Srebrenici, doneo je odluku da je državni vrh Srbije nepoželjan 11. jula na komemoraciji u Potočarima. Iz Srbije mandatar Vučić pomirljivo odgovara da je to volja domaćina, dok je šef diplomatije Ivica Dačić malo oštriji.
Takva odluka je donesena zbog negiranja genocida i nepoštovanja žrtava i njihovih porodica, izjavio je načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković.
On je za izdanje beogradskog lista “Danas” od ponedeljka kazao da su porodice srebreničkih žrtava donele takvu odluku zbog događaja tokom prošlogodišnje posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Potočarima.
“To je bio pokušaj žrtava da pruže ruku i iskreno krenemo napred. Međutim, stav je većine porodica da prisustvo negatora genocida unosi nervozu i dolazi do skandala koji zasene ono što je nama svetije od bilo čega, a to je dženaza i komemoracija za žrtve genocida”, rekao je Duraković.
Načelnik opštine Srebrenica naknadno je dana pojasnio da u Potočarima 11. jula nisu poželjni pojedinci i predstavnici institucija koje negiraju genocid, ali je istakao da uprkos tome ta opština želi dobru saradnju sa Srbijom.
Duraković za Tanjug kaže da je Organizacioni odbor za obeležavanje zločina u Srebrenici odlučio da nije dobro da u Potočare dođu oni koji zvanično negiraju "genocid koji priznaje ceo civilizovani svet", ali naglašava da niko nije "prozvao" Vladu Srbije.
"Nije naš problem što se država Srbija pronašla u tome. Čitav svet ima jasan stav po pitanju genocida koji je utvrđen sudskim presudama, to nije patriotski ili politički stav Bošnjaka, nego je utvrđen sudskim presudama", kaže Duraković.
On, međutim, ističe da 11. jul nema veze sa odnosom Srbije i Srebrenice u smislu daljeg funkcionisanja i dobrosusedskog odnosa.
Navodi da je organizacioni odbor slušao glas građana koji su negodovali jer je "nekome ko negira genocid dozvoljeno da dođe u Memorijalni centar na dan sahrane i komemoracije".
Duraković kaže i da je prošlogodišnji incident naneo najviše štete ljudima koji su preživeli zločine u Srebrenici i dodaje da niko više ne želi takva iskustva u Memorijalnom centru.
"Da neko otvoreno ili jasno negira genocid i onda da dođe i u sred preživelih žrtava genocida da ga neko dočeka oberučke i da ga grli i ljubi... ne možemo više to raditi. Mi ne želimo nikakve incidente niti loše iskustvo u Memorijalnom centru na dan dzenaze", kaže Duraković.
On navodi da je prošlogodišnje iskustvo veoma loše, jer je 11. jul, dan koji je trebalo da bude obeležen u duhu ukopa žrtava genocida i komemoracije, ostao u senci incidenta.
VUČIĆ: IMAJU PRAVO DA NEKOGA ŽELE ILI NE ŽELE
Predsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je da rukovodstvo Srebrenice ima pravo da nekoga želi ili ne želi u Potočarima 11. jula, da su oni uvek dobrodošli u Srbiji, a da o Srebrenici misli isto što i prošle godine.
"Imaju pravo na to da nekoga žele ili ne žele. Nećemo da pravimo problem i prihvatamo njihovu ideju da smo višak u Srebrenici. Oni su kod nas uvek dobrodošli. I mi smo bili dobrodošli pre nekoliko meseci", rekao je Vučić.
On je naveo da ne bi da ulazi u razloge da li je ta odluka doneta zbog izborne kampanje ili iz nekog drugog razloga.
Naveo je da načelnika opštine Srebrenica Ćamila Durakovića doživljava kao prijatelja Srbije i svog dobrog poznanika, te da je on uvek dobrodošao u Srbiju.
O Srebrenici mislim isto što sam mislio i prošle godine, zaključio je Vučić.
Ministar spoljnih poslova u tehničkoj vladi Ivica Dačić kaže da odluka organizacionog odbora za obeležavanje stradanja u Srebrenici, jula 1995. kojom se poručuje da je državni vrh Srbije nepoželjan 11. jula na komemoraciji u Potočarima, licemeran je potez i korak unazad.
"Mislim da je to jedan licemeran potez, jer godinama su zvali državne funkcionere Srbije da dođu u Srebrenicu. Prošle godine je tamo napadnut predsednik Vlade Srbije, zamalo je izbegnuto ubistvo i pored toga on je smogao snage da se dostojanstveno ponaša, a nakon toga je bilo niz kontakata sa opštinom Srebrenica, Srbija je bila donator", rekao je Dačić novinarima u Beogradu.
Podsetio je da je, nevezano od toga, Skupština Srbije jedini parlament u regionu koji je doneo Deklaraciju o Srebrenici kojom osuđuje taj zločin.
Ako bi se tako gledalo, kazao je Dačić, onda Srbija ne bi trebala da dozvoli dolazak mnogih funkcionera koji su učestvovali u zločinima nad srpskim narodom, i u onom za vreme Drugog svetskog rata i u onima u ratovima 90-tih, pa i onih prilikom bombardovanja.
Ministar pravde Nikola Selaković ocenio je danas da su izjave čelnika opštine Srebrenica prema kojima politički vrh Srbije nije poželjan na komemoraciji u Potočarima prevršile svaku granicu i razuma i pristojnosti.
Razumem predsednika Vlade i njegovu poziciju zbog koje mora da daje odmerene izjave kada su u pitanju glas i poruke koje nam stižu iz Srebrenice ali je ovo zaista prevršilo svaku granicu i razuma i pristojnosti", naveo je Selaković u izjavi za Tanjug.
On je podsetio da je državni vrh Srbije bio dobrodošao u Srebrenicu kada je donosio novac i kada je u jednom danu Srebrenici i njenim građanima dao toliku sumu novca koliko iznosi njihov godišnji budžet.
"Umesto da ove godine, godinu dana nakon organizovanja brutalnog napada na predsednika Vlade Srbije čujemo i ko je izveo taj napad i ko su organizatori i nalogodavci, mi dobijamo poruke koje nikada iz Beograda niste mogli da čujete ni od Aleksandra Vučića ni od njegove Vlade", zaključio je ministar pravde Srbije.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru