• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bosna, Irak, Sirija, Avganistan, Uganda, Laos...

Izvor MONDO/Beta

Evropska unija staviće Bosnu i Hercegovinu na "crnu listu" država u kojima se lako "mulja s parama".

Evropska komisija će u sklopu mera u borbi protiv pranja novca, finansiranja terorizma i izbegavanja plaćanja poreza sledeće nedelje Bosnu i Hercegovinu zvanično staviti na listu zemalja s rizičnim i nedovoljno transparentnim procedurama finansijskih transakcija, objavile su banjalučke "Nezavisne novine" pozivajući se na dobro obaveštene izvore iz Brisela.

Kako se navodi, Evropska komisija će usvojiti listu koju je 24. juna na svom sajtu objavila Grupa za finansijske akcije (FATF), a na kojoj se nalaze zemlje sa "strateškim manjkavostima u pogledu pranja novca i finansiranja terorizma (AML/CFT)".

Na toj listi će se, pored BiH, naći još i Avganistan, Irak, Laos, Sirija, Iran, Uganda, Gvajana, Vanatu i Jemen.

"Sve navedene zemlje koje još nisu sprovele mere na koje su se obavezale, podnele su pismene garancije da će sprovesti akcioni plan za uklanjanje uočenih nepravilnosti. To su aktivnosti koje je BiH počela dprovoditi u okviru Manival preporuka", navodi se u tekstu.

Sve navedene zemlje "predstavljaju rizik za međunarodni finansijski sistem", te će, kako je navedeo na sajtu FATF-a, biti pozvane da hitno sprovedu akcione planove i uklone nedostatke.

Po svemu sudeći, Evropska komisija je zaključila da je BiH imala i više nego dovoljno vremena da nepravilnosti ukloni, pa će njeno zvanično stavljanje na crnu listu EU biti dodatni pritisak da se finansijske transakcije usklade s međunarodnim standardima, stoji u tekstu.

"Nezavisne novine" ističu da se od BiH očekuju izmene u sedam ključnih oblasti.

Prva i najvažnija je harmonizacija krivičnog zakona u delu kažnjavanja finansiranja terorističkih organizacija.

Druga se odnosi na stvaranje legalnog okvira za oduzimanje imovine stečene za sprovođenje terorističkih aktivnosti, dok se dalje preporuke odnose na uspostavljanje nadzora međunarodnih finansijskih transakcija, implementiranje mera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma za nevladine i neprofitne organizacije.

Dalje, kako je istaknuto, potrebne su mere za kontrolu konverzije stranih valuta, te usvajanje procedura u čitavoj zemlji za oduzimanje nelegalno stečene imovine.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

M'rs bre stoko seljacaka.

Sve gde im ne odgovara tu je muljanje.Prvo pogledaj u svoje dvoriste.Nisam iz Bosne ali me dripci nerviraju.

Skoroteča

Dobro je mi smo čisti.

special image