Više tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je danas istragu protiv Č.Č, koji se sumnjiči za špijunažu u korist Hrvatske i predložilo sudu da mu odredi pritvor.

Odluka o pritvoru biće doneta do kraja dana.

Nakon saslušanja, tužilac je sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložio da mu odredi pritvor zbog opasnosti od bekstva, da ne bi uticao na svedoke, da ne bi ponovio krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Osumnjičenom je prethpdno bilo određeno policijsko zadržavanje od 48 časova, nakon što su ga u petak u Beogradu uhapsili operativci, i to ne (što bi bilo logičnije ako su u pitanju vojne tajne) vojne kontraobaveštajne službe već Bezbednosno informativne agencije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom.

U zavisnosti od okolnosti pod kojima je to delo izvršeno, Krivični zakonik Srbije predviđa kazne od tri do 15 godina zatvora.

Ukoliko usled takvih radnji nastupe teške posledice za bezbednost, ekonomsku ili vojnu moć zemlje, kazna je najmanje 10 godina zatvora.

Iz Višeg tužilaštva ranije je saopšteno da uhapšeni ima državljanstvo Srbije i Hrvatske, te da je do 1990. godine živio i radio u Hrvatskoj, nakon čega mu je mesto prebivališta bilo u Srbiji.

Mediji su preneli da je za špijunažu osumnjičen Č.Č. (57), davno penzionisani oficir Vojske Republike Srpske Krajine, koji je uhapšen dok je navodno bežao u Hrvatsku.


PUSIĆ: TO NE REMETI ODNOSE JER...

Bivša hrvatska ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić izjavila je u subotu da se hapšenjem, kako je kazala, navodnog hrvatskog špijuna u Beogradu, odnosi između dve zemlje nisu pogoršali jer su "već i pre verovatno bili na najnižem nivou od završetka rata".

Prema njenoj oceni, radi se o unutrašnjem obračunu u Srbiji, prenela je agencija Hina.

"Ovim se odnosi nisu pogoršali jer su pre već bili verovatno na najnižem nivou od završetka rata, pa treba početi raditi nešto nakon izborne kampanje i svih euforija. Ovo meni izgleda kao neki unutrašnji obračun unutar Srbije, koji nema puno veze s nama jer se radi o čoveku koji tamo živi već oko 26 godina", kazala je Pusić, navodi Hina.

ŠTA KAŽU PRAVI ŠPIJUNI

Bivši direktor srpske Vojno-bezbednosne agencije (VBA) Momir Stojanović ta "Politiku" kaže da , koliko on zna, poslednjih 15 godina Srbija nije imala situaciju da su njene vojne i civilne službe presekle špijunsku aktivnost stranih obaveštajnih službi. Ako je sada taj slučaj on to, kao bivši pripadnik službe, doživljava ohrabrujući nagoveštaj da se srpske službi bezbednosti konačno bave onim zbog čega postoje". Ali, ukoliko je svet usmereno na marketinške i druge dnevnopolitičke svrhe, onda je to loš potez, kaže srpski vojni kontraobavešatajac.

Da je reć o srpskom skpektaklu za unutrašnjopolitičke potrebe, tvrde bivši šefovi hrvatske civilne i vojne tajne službe - Smiljan Reljić, šef SZUP u ratnom razdoblju, ali i Ante Gugić, šef SIS od 1995. do 2000. godine.

"Imam informacije da je Čolović pre dvadesetak dana bio ovde, tako da tvrdnja da je uhapšen pri pokušaju bekstva ne bi trebalo da stoji, jer, onda bi ostao u Hrvatskoj, ne bi se vraćao. Indikativan je i deo priče da mu je naša služba osiguravala da u zamenu za špijuniranje bude oslobođen od optužnice. Znate, kod nas je donet Zakon o oprostu, prema kojemu bi on bio slobodan čovek", objasnio je Reljić a prenosi zagrebački "Jutarnji list".