Prvi korak je napravila, ali problem nije rešen, predstoji joj razvod braka, ali i rešavanje egzistencijalnog pitanja, da pronađe posao i obezbedi sebi i deci krov nad glavom.

S.L. kaže da je nasilja bilo od samog početka braka i da je prvi šamar dobila 2002. godine. Muž je često dolazio pijan kući, lupao nameštaj, psihički maltretirao i nju i decu.

"Konstantno je trajalo nasilje, čak i tokom trudnoće. Deca su insistirala da odemo iz tog ludila. Želeli su da spasim i sebe i njih", priča za Tanjug S.L.

Prelomila je da izađe iz pakla pre dvadesetak dana, kada se muž pijan vratio kući, lomio stvari, nju nazivao pogrdnim imenima.

"Došao je pijan i kao obično bez razloga počeo da lomi po kući. Udarao je pesnicama, mene nazivao najgorim imenima. Toliko je bio pijan i razjaren da sam mislila da će me ubiti ako me dohvati", priseća se S.L.

Ona dodaje da nasilja nisu bila pošteđena deca i da su je oni molili da odu od oca nasilnika.

Sličnu sudbinu kao S.L. deli još dvadesetak žena koje su trenutno smeštene u sigurnoj kući. Njih su danas na Svetski dan borbe protiv nasilja nad ženama posetili direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, član Gradskog veća Dragomir Petronijević i sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević.

Koordinatorka sigurne kuće Vesna Stanojević podsetila je da je pre dva dana usvojen Zakon u sprečavanju nasilja u porodici i da će on mnogo doprineti da se problem nasilja u porodici rešava brže i adekvatnije nego do sada.

"Najviše očekujem od institucija, a to su policija, tužilaštvo, centri za socijalni rad, pravosuđe. Najvažnije je što će se hitnost postupka poštovati i što ćemo imati brzinu da bi se ženama pomoglo", rekla je Stanojević.

Ona je dodala da žrtvama nasilja treba pomoći kada se nasilje događa, da sada imamo situaciju da su žrtve iseljene iz stana, a da bi sa primenom novog zakona situacija trebalo da bude obrnuta, da se iz stana iseljavaju nasilnici.

 Suzana Paunović navodi da je u porodičnom nasilju od početka godine ubijeno 30 žena, a da nasilnici postaju sve brutalniji.

"Novi zakon pored mere hitnog iseljavanja nasilnika i stana, zabranjuje da se približi žrtvi, a predviđa i ono šo je u prethodnom periodu nedostajao, a to je odgovornost profesionalaca koji su zaduženi da zaštite žrtve nasilja", rekla je Paunović.

Dragomir Petronijević je pomenuo da Grad kroz obuke i direktne kontakte pokušava da pomogne žrtvama nasilja, jer je jedan od razloga zbog čega žene trpe nasilje ekonomska zavisnost.

U tom kontekstu pomenuo je mogućnost obuke za poslove u oblasti IT-a, kao i obuke za buduće šminkere.