• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRATITE UŽIVO spuštanje skulpture Pobednika na Kalemegdanu

Izvor mondo.rs

Beogradski Pobednik u četvrtak silazi sa pijedestala na kom je proveo 91 godinu. Za sve zainteresovane građane obezbeđeno je praćenje ovog zanimljivog događaja.

 Pobednik na Kalemegdanu - spuštanje spomenika uživo Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Direktan prenos preko Facebooka - ako ne možete na Kališ.

Na zvaničnom Twitter nalogu Zavoda za zaštitu spomenika kulture navodi se da građane 10. oktobra od 13-15 časova Pobednik očekuje na ulazu u park Kalemegdan iz pravca Uzun Mirkove ulice.

Spuštanje skulpture možete pratiti i uživo na Facebook stranici Zavoda od 11 časova.

I OVO ĆE VAS ZANIMATI

 I još par novih detalja koje su otkrili stručnjaci:

"Pored već poznatih problema sa kojima se Pobednik bori (pukotine, prodor vode, korozija) detaljnom opservacijom uočeni su dodatni problemi: ptica koju drži u levoj ruci nije dobro pričvršćena za skulpturu, noseće sajle su veoma oštećene, a u skulpturi su se naselile ose", navode iz Zavoda.

I još jedna zanimljivost - rezultati endoskopskog snimanja unutrašnjosti skulpture pokazali su da je Pobednik obezbeđen samo sa jednom čeličnom sajlom provučenom kroz noge! Sajla je vremenom istrulila i tokom radova biće zamenjena adekvatnijim rešenjem.

Podsećamo - nedavnim 3D skeniranjem spomenika, na njemu je uočeno i čak 30 rupa od metaka, koje svedoče o burnoj istoriji "heroja grada".

Pogled na Pobednika izbliza:


Da podsetimo - spomenik Pobedniku podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta

Spomenik čine bronzana muška figura, rad vajara Ivana Meštrovića i postament koji je koncipiran u vidu dorskog stuba sa kanelurama na visokoj kockastoj bazi, autorsko delo arhitekte Petra Bajalovića.

Istorijat izrade i podizanja spomenika trajao je u periodu od 1913. do 1928. godine, mada prve ideje potiču iz 1912. godine kada se pobedom u Prvom balkanskom ratu u javnosti počinju iznositi predlozi za podizanje spomenika u Beogradu, u slavu konačne pobede Srba nad Turcima.

Statua Pobednika, po umetnikovoj zamisli, trebalo je da predstavlja centralnu figuru monumentalne kompozicije sa fontanom.

Predviđeno je da fontana bude izrađena od kamena, sa postamentom koji su činile četiri lavlje figure na čijim leđima je počivao ovalni bazen. Iz središta fontane uzdizao bi se mermerni stub na čijem vrhu je predviđena figura Pobednika.

Početak Prvog svetskog rata prekida radove na fontani. Kao austrougarski državljanin, Meštrović koji je radio na fontani, bio je primoran da napusti Srbiju i odlazi u Prag, gde ostaje do kraja rata.

Nakon završetka Prvog svetskog rata, Meštrović se vraća u Beograd sa namerom da završi započet rad.

S obzirom da su se prilike promenile i da finansijska sredstva u tom trenutku nisu mogla biti obezbeđena Opština Beogradska je želela da prekine saradnju sa Meštrovićem i privremeno obustavi dalje radove na izradi spomenika. Iz toga se rađa spor između Beogradske opštine i Meštrovića.

U proleće 1927. godine pitanje ovog spomenika ponovo postaje aktuelno. Opština odlučuje da skulpturu Pobednika postavi na Terazijama.

Međutim, nakon što su počeli pripremni radovi na kopanju temelja za postavljanje spomenika, izbio je skandal. Beogradska javnost je osporavala postavljanje spomenika na Terazijama sa moralnog i umetničkog aspekta.

Jednima je smetalo što je izliven nag muškarac, drugima to što ne predstavlja junaka Balkanskih ratova, a trećima to što nema nacionalnih obeležja i što podseća na starogrčke modele. Nakon dugih polemika, rasprava i kritika odlučeno je da skulptura dobija svoje mesto na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave.

U nedelju, 7. oktobra 1928. godine, tačno u podne, nakon šetnje novootvorenim Savskim šetalištem i Velikim stepeništem, Beograđani su se okupili da svedoče otkrivanju Meštrovićevog spomenika Pobedi. Tako je "Pobednik" završio na Beogradskoj tvrđavi, daleko od Terazija, na visini od 17,5 metara, i to ne da bi se bolje video, već da bi se manje video.

Vreme i okolnosti dovele su do toga da je "Pobednik" postao jedan od najupečatljivijih simbola Beograda.

Povezane vesti

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rossi

Cisto sumnjam da ce ga vratiti nazad, imam neki osecaj da ce tu biti zicara 😁

Bcb

Sta tu ima spektakularno pa da se prati?Jos jedno zaludjivanje naroda

Dragan

Samo da ne surdukne u kanal ispod, u prenosu uzivo.

special image