Dvojica Srba koji su uhapšeni u Atini zbog sumnje da su opljačkali najmanje dve juvelirnice u tom gradu i odneli plen vredan 315.000 evra filmskim planom koji su osmilili, pokazali su da pljačkaška grupa Pink Panteri i dalje operiše po svetu u svojim pljačkaškim pohodima.
Smatraju se za jedne od najveštijih lopova na čijoj meti su se našle brojne zlatare širom sveta, čak i u onim gradovima koji nikada nisu bili na udaru ovakih kriminalaca. Istraživale su ih svetske policije, veruje se da su odneli nakit vredan milione evra, a neki od pokajnika, bivših pripadnika, otkrili su kako stvari funkcionišu unutar grupe.
Grčka policija ponovo ima posla sa pljačkaškom skupinom Pink Panter, čija su dva pripadnika priveli zbog sumnje da su odneli predmete vredne 315.000 evra iz najmanje dve zlatare u glavnom gradu te države. Sigurnosne kamere su usnimile akciju, a što je pomoglo policiji da sklopi njihov modus operandi. Kako su objavili mediji u Grčkoj, dvojac je najpre birao juverlirnice koje su smeštene uz napuštene objekte.
Potom bi upadali u zgrade koje niko ne koristi i na zidu koji deli juverlirnicu i objekat bušili rupu u zidu. Kako bi izbegli buku, koristili su se tkaninom koju bi stavili pre bušenja. Zatim je jedan od osumnjičenih prolazio kroz otvor i puzeći upadao u zlataru tako da ga ne detektuju senzori za pokret koji bi aktivirali alarme. U akciji koja bi trajala svega nekoliko minuta spakovao bi sav nakit koji bi mu se našao na putu, a onda brzo izlazio. Sa lica mesta su bežali ili pešaka ili automobilima koji su se vodili na imena osoba koje nemaju kriminalni dosije.
Ovakav pljačkaški stil podsetio je na ranije pohode pljačkaške grupe zbog koje su se tresle evropske i svetske policije. Upravo u Grčkoj operisala je grupa Pink Pantera, koju je predvodila Olivera Ćirković, koja je nakon osam godina provedenih u zatvoru odlučila da se povuče iz ovog ilegalnog posla, pokaje se, a sve grehe pretoči u romane. I sama je priznala u razgovoru za N1 Slovenija da Grčka nije jedina država u kojoj se bavila ovim ilegalnim poslom, ali da o tome više ne može da govori, kako ne bi upala u probleme.
Olivera Ćirković je poznata javnosti Grčke i Srbije i po tome što se smatra jedinom ženom koja je ikada pobegla iz grčkog zatvora, a krimi-grupa kojoj je pripadala izvršila je na stotine pljački i oružanih krađa. Najčešće su pljačke vršene tako što su se automobili zabijali u zgrade i za manje od dva minuta bi pokrali sve.
Pink Panteri u Dubaiju
Na identičan način Pink Panteri su 2007. godine upali u tržni centar u Dubaiju i izveli jednu od najspektakularnijih pljački, verovatno nikad viđenoj u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Aprila te godine grupa koja se sastojala od Milana Ljepoje (za čije ubistvo se sada sudi Veljku Belivuku i Marku MIjkoviću), Mladena Lazarevića, Bojana Matića, Miloša Jovanovića, zatim Predraga Lovrića iz Karlovaca i Duška Poznana iz Bihaća, upala je u večernjim satima u tržni centar "Vafi" tako što su proleteli kroz izloge sa dva "audija" - beli "audi" su parkirali u pored draguljarnice "Graf", dok su crnim vozeći u rikverc razlupali izlog zlatara.
Na snimcima sa sigurnosnih kamera koje su obišle svet vidi se kako potom trojica maskiranih muškaraca izlaze iz auta, uleću u zlataru sa razbijenim izlogom, a zatim izlaze za manje od jednog minuta sa dva džaka puna nakita. Procenjeno je da je njihov ulog vredeo više od deset miliona evra! Pljačkaši su uspeli da pobegnu uprkos brojnim policajcima koji su odmah krenuli u poteru.
Kako su nastali Pink Panteri?
Veruje se da se prva pljačka koja se pripisuje kriminalnoj grupi Pink Panteri dogodila 2002. godine kada je opljačkana jedna zlatara u Londonu. Tada su Predrag Vujošević i njegova britanska saučesnica ušli u jednu radnju i od radnice zatražili da pogledaju prsten vredan 37.000 funti. Dok su zamajavali radnicu, u zlataru je upao Nebojša Denić sa Milanom Jovetićem sa perikom na glavi i pištoljem u ruci i za tri minuta su pokupili nakit vredan 37 miliona funti i dali se u bekstvo.
Savladala su ih dva čuvara, dok su ostali uspeli da uteknu. Ipak, ne zadugo. Ubrzo su svi pohapšeni kada je policija upala u stan osumnjičenog Jovetića, prilikom čega je pronađen prsten vredan pola miliona funti u kutijici kreme. Upravo taj pronalazak prstena bio je ključan, jer je istražitelje Skotland jarda podsetio na filmsku komediju "Pink Panter" te se verovalo da je tako ova grupa dobila ime.
Akcija Pink Pantera u Tokiju
Na meti ove grupe našle su se brojne zlatare širom Evrope, ali su svetsku slavu uspeli da steknu pljačkajući u državama i gradovima gde se, zbog rigoroznih zakona i kaznene politike, niko do tada nije usudio. Jedan od takvih primera, osim Dubaija, svakako je i pljačka zlatare u Tokiju, kada su u martu 2014. godine upali u juvelirnicu "Le supre-diamant couture de Maki" u elitnom tokijskom kvartu Ginza i ukrali dijamante vredne 32 miliona evra, među kojima je bila i čuvena ogrlica "Kontesa de Vandom" sa 116 dijamanata.
Iako su za pljačku optuženi Đorđije Rašović iz Arilja, Aleksandar Radulović iz Beograda i Snežana Panajotović iz Niša, ukradeni nakit nikada nije pronađen.
BONUS VIDEO:
(Nova/MONDO/N.D.)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina