• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Em propalo pola roda, em maline nema ko da bere

Izvor MONDO/Tanjug

Arilju, čuvenom po uzgoju malina, nedostaje blizu 5.000 sezonskih radnika, a sezona branja samo što nije počela. Evo zbog čega.

U Udruženju malinara "Vilamet spas" iz Arilja, procenjuju da tom kraju trenutno nedostaje između 4.000 i 5.000 sezonskih radnika, kojih je ovde u toku sezone angažovno oko 15.000, i to pre svega za branje malina.

"Sve teže je doći do dobrih berača iako su se uslovi znatno poboljšali u njihovu korist. Sa pocetnom cenom od 2.000 dinara, kod pojedinih domaćina dnevnica je i 2.200 dinara u šta su uključeni prenoćište i tri obroka," kazao je predsednik Udruženja "Vilamet spas", Dragan Bogdanović.

On dodaje da je u Požegi ta cena dostigla 3.300 dinara, doduše sa svojom hranom i prevozom.

"I pored svega toga ovom kraju nedostaje između 4.000 i 5.000 sezonskih radnika", zakjučio je on.

U ariljskim malinjacima ima zrelih plodova, a prve veće količine stižu na branje za sedam, deset dana.

Malinari se hvataju za glavu (VIDEO)


Ove godine rod malina i kupina u Srbiji biće manji od 30 do 50 odsto zbog mrazeva i hladnog vremena u aprilu. Država, međutim, kako kažu nadležni iz ministarstva, nema mogućnost da obeštetiti proizvođače.

Propalo pola roda maline i kupine, bez obeštećenja

Tagovi

Komentari 48

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dragana

Naravno da nece niko da ide da bere maline za dnevnicu od 1700, maksimalno 2000din, za rad od 6h do 20h. Uz to uslovi nikakvi, znaju svi koji su isli da beru maline kako se te nazovimo "Gazde" ponasaju prema radnicima, kontrola i zvocanje nad glavom tokom branja, za rucak krompir, pasulj, sto jeftinije da prodju. E pa ovo je samo rezultat izivljavanja nad radnicima dugi niz godina. Dosta je bilo ocekivanja da se posade maline i da se od toga zivi tokom cele godine, kupuju kola, stanovi... Sta isti ti malinari placaju drzavi od ostvarenog prihoda - NISTA, a najvise kukaju!!!

ja сам Мартин

Нема кад сви сељаци побегли у београд ал полако неће имати где да се врате више

Karadjordje

Rekoh ja da bi drzava sa premiranjem proizvodnje svinja (garantovanje cene na nivou 180-200rsd) i prasica 250-280 rsd...malim porodicnim gazdinstvima,resio problem zaposljavanja u Srbiji ....Gazdinstvo od 10-tak krmaca..ostvarivala bi prihode od 10-12000 evra...priznacete da je to mnogo vise od plata u bilo kojoj firmi u provinciji..uz organizovan otkup u svakom opstinskom mestu 366 dana u godini...

special image