"Posle razgovora sa kineskim investitorima, sa turskim na jugu Srbije, sa Unijom poslodavaca, shvatili smo da je bolovanje jedan od problema koji moramo da rešimo. Probaćemo sa kontrolama bolovanja", rekao je Đorđević za TV RTS.

Dodao je da po Zakonu o radu, poslodavac može da proveri bolovanje odobreno njegovom zaposlenom.

"On može, ako proceni da radnik zloupotrebljava bolovanje, da ga pošalje na dodatnu kontrolu o svom trošku, a, ako zloupotrebljava bolovanje, može da bude raskinut ugovor o radu", rekao je Đorđević.

Đorđević je o zahtevu Poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića za objašnjenje najavljene kontrole bolovanja u Železari u Smedervu, rekao da "nije odgovoran za ono što je on (Šabić) razumeo, već za ono što on kaže", te da je "sve dostupno i biće dostupno Povereniku".

"Nama je u interesu da pokažemo da je Srbija odgovorna država prema domaćim i stranim investitorima - želimo njih da privlačimo, da dođu i još više ulažu. Želimo da pokažemo da su svi oni zaštićeni, kao i radnici koji marljivo rade i želimo da ovaj vid zloupotrebe suzbijemo", zaključio je ministar rada.

Podsećamo, ministri za rad i zdravlje Zoran Đorđević i Zlatibor Lončar razgovarali su sa ambasadorom Kine Li Mančangom i direktorom HBIS grup Srbija, Songom Sihaiem, i dogovorili mehanizam kontrole bolovanja u Železari Smederevo.

POČELO JE: Kinezi se žale na bolovanja u Železari

Dogovoreno kako da se bolovanja radnika u toj kompaniji "stave pod kontrolu".

Ovo nisu prvi zahtevi novih kineskih gazdi u Smederevu. Letos se pojavila vest da Hestil, koji se pri kupovini fabrike obavezao da će zadržati 5.000 radnika, zahteva od Vlade Srbije izmenu Zakona o radu, to jest pooštravanje njegovih odredbi na uštrb radničkih prava.

Beogradski dnevnik "Danas" pisao je, pozivajući se na informacije iz diplomatskih krugova u Beogradu, da Kinezima nije sporna visina plata radnika u Železari niti postoji potreba za njihovim otpuštanjem, već Hestil smatra da menadžment ima pravo da radnike optereti dodatnim radnim obavezama, ali im aktuelni Zakon o radu to ne omogućava, a i Brisel ne gleda blagonaklono na tako nešto.

Hestil, naime, želi da se naše radno zakonodavstvo približi poslovnoj logici koja važi u zemljama Azije pa tako i u Kini.

Železari krenulo, Kinezi bi da "pritegnu" radnike