"Ja mislim da je ta odluka na najboljoj od nas a to je ona koja trenutno vodi Vladu Srbije, gospođa Brnabić. Možda je to fer da ona odluči da zaštiti sebe, mene i sve druge žene i da odluči da li ćemo imati moderan zakon ili ćemo ostati na zakonu iz 2009. godine koji nikada nije primenjen, a imamo na desetine ubijenih žena", rekla je ona novinarima uoči konferencije o nekretninama i infrastrukturi.
Mihajlović je ocenila da je Srbija spremna za novi zakon o rodnoj ravnopravnosti.
"Srbija je spremna za 'spejs šatl' a ne samo za 'BMV' u ovoj oblasti", kazala je Mihajlović koja je na čelu Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost.
Ocenila je i da je Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, koje je pripremilo Koordinaciono telo, dobar zakon i da treba da bude usvojen kao i da može da napravi veliki korak u odnosima žena i muškaraca.
Nacrt zakona o rodnoj ravnoravnsti vraćen je u septembru prošle godine na doradu jer je bilo više primedbi na predložena rešenja.
Premijerka Ana Brnabić je izjavila pre nekoliko dana da nema sumnje da će novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti biti donet ove godine, ali da želi da bude sigurna da odredbe koje sadrži neće biti "prenormirane".
"Ja sam izrazila zabrinutost da u nekim delovima tog nacrta postoji prenormiranost i ne želim da zato što nismo pre nešto implementirali, opet idemo na prenormiranost i da onda ni to ne možemo da implementiramo", rekla je Brnabić novinarima.
Kako kaže, zakon se nalazio na sajtu ministarstva za rad tokom decembra i januara, dobijeni su komentari koji se uklapaju u postojeći nacrt, a zatim zakon ide na odobrenje Evropske komisije.
"Radi se na tome i nemam brigu da će biti donet ove godine, ali ne vidim zašto je to toliki prioritet. Zakon iz 2009. godine koji imamo takođe je dosta dobar i jedan od modernijih zakona u Evropi. U smislu rodne ravnopravnosti mi imamo dobar zakonski okvir i ovo će biti samo poboljšanje, ali ovo nije krizna situacija", navodi Brnabić.
Premijerka je dodala da je po pitanju novog zakona htela da čuje i mišljenje privrede i da se uveri da neće doći do većih finansijskih i administrativnih nameta.
"Važno je da ulazimo potpuno čisto, koji su efekti i za privredu i za državu. Za mene tu postoje rešenja koja su dobra, popularna, ali ne znam koliko su primenljiva. Na primer, to da na intervjuu za posao ne smete da postavljate pitanje da li planirate porodicu, to je o.k i već je definisano prethodnim zakonom, ali se postavlja pitanje kako se to kontroliše", navodi Brnabić i dodaje da se plaši "da ne donosimo zakone koji su BMW, a onda ne znamo kako da ih implementiramo u praksi".
Ona je zaključila da je pitanje rodne ravnopravnosti posao svih, te dodala da nije potrebno da postoji "sto saveta, sto radnih grupa, sto koordinacionih tela".
"To je dosta jasno i ne bih od toga pravila neku metafiziku", kaže Brnabić.
---------------
Zakon o rodnoj ravnopravnosti pokrenulo je i pitanje rodno osetljivog jezika. Šta bi to moglo da znači ukoliko zakon bude usvojen čitajte OVDE.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara