Na Pančićevom vrhu na Kopaoniku "nikao" je privremeni montažni objekat - ski bife - za koji nije izdata građevinska dozvola.

Tačnije, investitor jeste dobio saglasnost opštine Brus, Skijališta Srbije, Nacionalnog parka Kopaonik i Zavoda za zaštitu prirode Srbije za podizanje privremenog montažnog objekta, ali za 150 kvadratnih metara. Međutim, napravljen mnogo veći objekat na oko 1.000 kvadratnih metara.

Mesecima već traje polemika u javnosti ko stoji iza ovog objekta i kako je moguće da ga je neko sagradio u zaštićenoj zoni kakav je Nacionalni park Kopaonik? Takođe, postavlja se i pitanje kada će biti srušen, jer to nalaže zakon.

Predsedinca Vlade Srbije Ana Brnabić je 2. aprila ove godine rekla da je izdat nalog za rušenje ovog nelegalnog objetkta na Pančićevom vrhu.

"Uopšte mi nije važno ko stoji iza tog objekta, zakon je isti za sve i Ministarstvo građevine je izdalo rešenje o rušenju tog objekta. To je zaključak - da je Ministarstvo građevine uradilo sve što je u njihovoj moći da izda nalog za rušenje tog objekta," rekla je tada premijerka.

Prethodno je (9. marta) tadašnja ministarka za građevinarstvo Zorana Mihajlović (sada ministarka saobraćaja) istakla da je taj objekat potpuno nezakonit

Republička inspekcija je izdala rešenje o rušenju tog objekta, ali on tamo i dalje stoji.

"Što se tiče Ministarstva građevine to rešenje je negde početkom marta uručeno strankama ili kome je već trebalo. Sada postoji još neka zakonska procedura koja mora da prođe. Svakako, taj objekat ne može biti ozakonjen jer se nalazi u najvišem stepenu Nacionalnog parka i tačno se zna šta može, a šta ne može da se gradi u nacionalnim parkovima", rekla je novinarima 9. marta Zorana Mihajlović, dodajući da je taj objekat "napravljen bez građevinske dozvole" i da "neće biti ozakonjen".

Nelegalan objekat na Kopaoniku
MONDO/Predrag Vujić 



U međuvremenu, pojedini mediji plasirali su informaciju da je rušenje spornog objekta zakazano za utorak, 7. avgust, a konačnu odluku o rušenju donela je 12. jula ove godine Republička građevinska inspekcija.

Novinska agencija Beta poslala je u vezi sa tim poslalo upit Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

U odgovoru se navodi da Ministarstvo, zajedno sa Republičkom građevinskom inspekcijom, koja je u njegovom sastavu, dosledno i transparetno sprovodi zakon u sprečavanju nelegalne gradnje, posebno u zaštićenim prirodnim područjima.

"Svakako jedan od tih slučajeva je i nelegalni objekat na Pančićevom vrhu, koji je podignut bez građevinske dozvole", rečeno je agenciji Beta u tom ministarstvu.

U tom ministarstvu navode da prema Zakonu o ozakonjenju svi objekti koji su bez dozvole izgrađeni posle donošenja ovog zakona ne mogu da budu ozakonjeni, ali nisu precizirali da li će i kada biti porušen objekat na Pančićevom vrhu.