Naime, umesto Miroslava Kuraka koji se u optužnici pominje kao direktni izvršilac ubistva, nije u presudi pomenut kao takav, već nepoznato lice (NN), čiji identitet nije utvrđen.
Iz toga proizlazi da sud smatra da tužilaštvo nije dokazalo da je Kurak pucao.
Međutim kao saizvršioci koji su pripremali za ubistvo, osuđeni su tadašnji šef beogradskog centra DB Milan Radonjić na 30 godina zatvora, a pripadnik rezervnog sastava DB Miroslav Kurak i operativac DB-a Ratko Romić na po 20 godina zatvora.
Tadašnji šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković osuđen je na 30 godina zatvora zbog podstrekavanja na ubistvo.
"Identitet optužnice i presude nije ugrožen"
Advokat Slobodan Ružić, punomoćnik porodice Slavka Ćuruvije, izjavio je danas da je očigledno da je sud smatrao da nije imao dovoljno dokaza za to da je Miroslav Kurak pucao na novinara Ćuruviju.
Sud je zbog toga promenio izreku optužnice po kojoj je taj operativac Državne bezbednosti označen kao neposredni izvršilac ubistva.
"Promenjena je uloga Miroslava Kuraka. On je označen kao jedan od saizvršilaca ali više ne kao lice koje je pucalo u Slavka Ćuruviju. Pošto je Ćuruvija nesporno ubijen iz vatrenog oružja, naravno da je moralo biti uvedeno NN lice", rekao je Ružić novinarima ispred Specijalnog suda nakon izricanja presude za ubistvo Ćuruvije.
Advokat je kazao da to što je sud uveo treće, odnosno NN lice, jeste moguće po zakonu, budući da je neophodno da postoji "identitet optužnice i presude" i da uvođenjem NN lica to nije narušeno.
Ružić je kazao da je porodica Slavka Ćuruvije očekivala takvu odluku Specijalnog suda.
"Što se tiče odluke o kazni, smatram da je porodica očekivala da će kazna biti maksimalna, koliko je to moglo biti po zakonu", kazao je Ružić.
On je dodao da je to prvostepena odluka i da treba sačekati detaljno obrazloženje suda.
Advokatica osuđenih: Ne zna se ko je ubio Ćuruviju
Advokatica Milana Radonjića i Ratka Romića, Zora Dobričanin Nikodinović izjavila je da se ni nakon današnje presude ne zna ko je ubio novinara Slavka Ćuruviju navodeći da je presuda doneta na osnovu medijskih spinova, a ne na osnovu dokaza u spisima predmeta.
"Ovo je bilo suđenje jednom vremenu, ovo je bilo suđenje Resoru državne bezbednosti i ovo ne služi nikome na čast" rekla je advokatica Dobričanin novinarima ispred Specijalnog suda.
Ona je kazala da u ovom postupku nije dokazano niti da je Ćuruvija ubijen radi gušenja slobode medija, niti da je ubijen radi očuvanja vlasti Slobodana Miloševića.
"Zašto je Slavko Ćuruvija ubijen možda se može nazirati iz jednog dela obrazloženja ovog sudskog veća" rekla je Dobričanin.
Ona je novinare, prilazeći im zbog izjave, upitala ko je ubica. "Je li to ona priča - 'ubila ga je DB, je li ovo potvrda te priče'" kazala je ona.
Povodom jučerašnje najave okupljanja novinara ispred Specijalnog suda uoči izricanja presude Dobričanin je istakla da je sud slobodan i da niko nema pravo da utiče na nezavisnost sudstva.
"Novinarstvo je slobodno i niko nema pravo da utiče na nezavisno novinarstvo, ali to mora da se poštuje obostrano. Niko ne daje za pravo pojedinim predstavnicima koji se kriju iza slobodnog novinarstva da utiču na slobodan sud" kazala je ona.
Advokatica dvojice osuđenih za ubistvo Slavka Ćuruvije rekla je da će se žaliti na odluku suda, dodajući da sudija nije mogla da obrazloži zbog čega je te ljude osudila.
FONDACIJA: VAŽNA PRESUDA
Slavko Ćuruvija fondacija saopštila je prethodno, da pozdravlja odluku Sudskog veća, kojom su optuženi za ubistvo Slavka Ćuruvije osuđeni na po 30 i 20 godina zatvora.
"Iako je sud propustio da izrekne maksimalne zatvorske kazne, smatramo da je od presudne važnosti stav Sudskog veća da su optuženi krivi za brutalno ubistvo Ćuruvije 1999. godine. Ovakav stav pomaže društvu da se obračuna sa politički motivisanim zločinima i suoči sa poražavajućim nasleđem režima Slobodana Miloševića. Presuda jasno i nedvosmisleno potvrđuje da je ubistvo Slavka Ćuruvije organizovala država, preko instrumentalizovanog Resora državne bezbednosti", navodi se u saopštenju fondacije.
Dodaje se da odluka Sudskog veća šalje jasnu poruku da zločini protiv neistomišljenika ne mogu da ostanu nekažnjeni, a da počinioci napada na novinare zbog javno izgovorene reči nisu nedodirljivi.
"Očekujemo od Apelacionog suda da potvrdi današnju presudu, a od nadležnih da u najkraćem mogućem roku razreše i procesuiraju sve zločine počinjene protiv novinara u prethodnim decenijama", navode iz fondacije, koju su inače pokrenuli Jelena i Rade Ćuruvija, ćerka i sin Slavka Ćuruvije.
Današnjom presudom Specijalnog suda, za ubistvo Ćuruvije osuđeni su bivši šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković i ex šef beogradskog centra DB Milan Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, a pripadnik rezervnog sastava DB Miroslav Kurak i operativac DB-a Ratko Romić na po 20 godina zatvora.
Šok poraz Crvene zvezde u ABA ligi: Tri kola, dva šamara - nije dobro!
Oglasio se Čović, odgovorio na Pešićevu izjavu o odlasku: Vidim da se prave neke senzacije...
"Ne vraćam se u Srbiju": Đuričko progovorio o životu u Americi i deci, sin već proglašen za sportistu generacije
Crvena zvezda se preznojila i pobedila u Loznici! Kidala živce Milojeviću, nervirao se do poslednjeg minuta
Sferopulos smrknut izašao pred kamere: Moraju da shvate, Evroliga nije bitna!