"Rodna ravnopravnost će biti dostignuta tek za nekih sto godina", naveo je WEF u najnovijem godišnjem izveštaju u kome je merio jaz u društvenom položaju žena i muškaraca na području ekonomije, obrazovanja, zdravlja i političke moći.

Iz WEF-a su kazali da su nastojanja da se postigne ravnopravnost osetno pojačana u odnosu na prošlu godinu, najpre zahvaljujući većoj političkoj zastupljenosti žena, prenosi Hina.

Oni upozoravaju da je upravo politička arena područje na kojem su razlike i dalje najveće.

Kako se navodi, do ravnopravnosti žene deli još 95 godina.

Jaz je najviše smanjen u obrazovanju pa će na ravnopravnost žene morati čekati još 12 godina.

Od ukupno 153 zemlje obuhvaćene istraživanjem potpuna ravnopravnost žena i muškaraca u obrazovanju ostvarena je u njih 40.

Učestvovanje žena na tržištu rada stagnira, a finansijska nejednakost je produbljena, a participacija žena u ekonomiji i njihove prilike na tom području najveći su izvor zabrinutosti.

"To je jedino područje na kojem se napredak produžio u regresiju", rekli su iz WEF-a i dodali da će ženama biti potrebno 257 godina da se izjednače s muškarcima, a kao razlog se navodi veća zastupljenost žena na poslovima koji se automatizuju.

Žene se takođe nedovoljno zapošljavaju u zanimanjima u kojima je rast plata najizraženiji, a suočene su i s večnim problemom pristupa kapitalu.

Island je 11. godinu zaredom zauzeo prvo mesto među 153 zemlje i vrednošću indeksa ravnopravnosti žena i muškaraca od 0,877 bodova ( vrednost od jednog boda predstavlja punu rodnu ravnopravnost).

Žene u Srbiji rade više, a zarađuju 12 odsto manje od muškaraca