• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žene u Srbiji rade više, a zarađuju 12 odsto manje od muškaraca

 Sandra Krstanović
Autor Sandra Krstanović
Izvor mondo.rs

Žene u Srbiji zarađuju 12 odsto manje od muškaraca, iako imaju isti nivo znanja, obrazovanja i isto radno iskustvo. Još poražavajući je podatak da čak 77.000 žena ne traži posao zbog brige o članovima porodice.

 Položaj žena u akademskoj zajednici Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Istraživanje u okviru projekta "Uspostavljanje nacionalnog mehanizma za dijalog: Povezivanje žena članica akademske zajednice u cilju snažnijeg uticaja na postizanje rodne ravnopravnosti", pokazalo je rezultate da je u ovoj sferi nejednakost izražena na sledećim poljima:

Žene se ređe nalaze na rukovodećim pozicijama u komercijalnim ili većim naučnim projetktima finasiranim iz fondova EU.

Možda će vas zanimati

Usled roditeljskog odusutva, žene se češće sreću sa problemom usporenog razvoja karijere, a nedostaju im i adekvatni mehanizmi podrške koji bi im omogućili da se lakše regenerišu u nastavne i israživačke procese i obezbede karijerni kontinuitet.

Uglavnom ne postoje razvijeni mehanizmi kojima bi se obezbedila zaštita od rodno zasnovanog nasilja i uznemiravanja u okviru akademije i u naučno-istraživačkim organizacijama.

Jako je teško iskoreniti patijarhat u našem društvu koji se zasniva na načelima žene u podređenijem položaju u odnosu na muškarca.

Lidija Vujčić iz UN Women je ukazala na potrebu da se izgradi svet u kome će i muškarci i žene podjednako odlučivati.

"Akademija je mesto istraživanja i inovacija i kroz tu prizmu treba prikazati kako to izgleda pravičan svet", istakla je Vujčić.

Koraci u ostvarivanju ovakvog cilja se pre svega zasnivaju na uključivanju nezavisnih stručnjaka koji se bave promocijom rodne ravnopravnosti. Zatim uspostavljanje dijaloga sa predstavnicima tela za kreiranje politika i donošenje odluka i na kraju povezivanje i samih žena radi razmene znanja, uzajamne podrške i pronalaženja rešenja.

Ministarka Zorana Mihajlović, koja je i predsedica Kooridnacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije, ocenila da je uvek pravo vreme da se unapređuju aktivosti po pitanju rodne ravnopravnosti.

"Dve stvari u svetu nemaju ograničenja, a to su nauka i umetnost. Nauka govori univerzalnim jezikom koji povezuje sve ljude i kontinente i današnja konferencija je važna kako bismo produbili dijalog o statusu žena u akademskoj zajednici, ali i preprekama sa kojima se susreću" izjavila je Mihajlović.

Mihajlović je ocenila da zajedničkom saradnjom svih aktera postajemo pokretačka struja za podizanje te oblasti na viši nivo.

"Činjenica je da su u SANU 90 odsto članova muškarci, da u Odeljenju društvenih nauka, koje većinski završavaju žene, nema nijedne žene, dok ih u odeljenjima za tehničke nauke i matematiku i fiziku ima jedna, odnosno dve, jasno govori da ženama u akademskoj zajednici nije jednostavno", rekla je ona.

Mihajlović je podsetila da iako žene u većem procentu završavaju fakultete, stopa zaposlenosti ide u prilog muškarcima, kao i primanja, s obzirom na to da žene zarađuju i 12 odsto manje.

Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ukazala je da je doprinos žena u akademskoj zajednici  veliki, ali nije dovoljno vidljiv.

Ona je podsetila da u Srbiji postoji paritet kada je reč o broju žena i muškaraca na mestu docenta i vanrednog profesora, ali da je taj odnos kada je reč o redovnim profesorima drugačiji - 60 odsto u korist muškaraca.

Prema njenim rečima, cilj današnjeg skupa je da se stvori pravi mehanizam kojim bi se osnažile sve kolege i koleginice da budu aktivniji i vidiljiviji u borbi za ravnopravnost.

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

И код мене у фирми радници мушкарци а жене директори.

Laki

Traze posao spram svojih kvalifikacija isto kao i muskarci Sta je tu dramaticno

NeckoPerecko

Ovo su gluposti br jedan. Vise su zene placene, tacno je da rade, ali rade i muskarci. U srbiji su svi robovi i svi rade po 15 sati dnevno. Jadno je i bedno, ali je tako. Nemaju ljudi vremena ni sa porodicom da budu, a kamoli da stvaraju porodicu.

special image