• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZLOČIN KOJI JE ZAUVEK PROMENIO BEOGRAD: Sećanje na 6. april 1941. godine

Izvor mondo.rs

Danas se navršava 79 godina od izbijanja Drugog svetskog rata na tlu Kraljevine Jugoslavije, koji je Nemačka otpočela iznenadnim bombardovanjem gradova 6. aprila 1941. godine.

 Beograd  istorija - 6. april - Bombradovanje Beograda Izvor: MONDO/Goran Sivački

Odluku da se Beograd razori 27. marta doneo je lično Adolf Hitler, razjaren vestima o demonstracijama protiv potpisivanja "Trojnog pakta", i rušenju vlade Cvetković-Maček.

Tog 6. aprila, rano ujutro, 6.30 časova, 234 bombardera i 120 lovaca napali su Beograd. Većinu Beograđana strašno bombardovanje prubudilo je iz sna, bila je nedelja.

Izvršenje zadatka povereno je 4. vazdušnoj floti pod komandom general-pukovnika Aleksandra Lera, a operacija uništenja Beograda je nosila naziv "Strašni sud" (Strafgericht).

Jugoslovensku prestonicu je od najezde jata Hitelerovih “flug-cojg” formacija branio elitni Šesti lovački puk i jedinice protivvazdušne odbrane Vazdušne zone Beograd.

Možda će vas zanimati

Braneći nebo nad Beogradom, piloti Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva oborili su 48 nemačkih aviona, a poginulo je 11 pilota Šestog lovačkog puka.  U toj neravnopravnoj borbi, uprkos srčanosti naše vojske, pobedu je odnela nacistička sila. U prvim vazdušnim borbama 6. aprila poginula su dvojica, a ranjeno je šest jugoslovenskih pilota.

Tim napadom Jugoslavija je uvučena u Drugi svetski rat, iako su jugoslovenske vlade, i pre i posle puča, svim mogućim sredstvima nastojale to da izbegnu.

Gađan je naseljeni deo grada, a pogođeni su Učiteljski dom, Kalenić pijaca, železnička stanica, glavna pošta, zemunski aerodrom.

Samo u skloništu u porti beogradske Vaznesenjske crkve, kao i u velikom skloništu u Karađorđevom parku koji su direktno gađani 6. aprila 1941. godine, ubijeno je više stotina ljudi.

Potpuno je uništena Narodna biblioteka Srbije na Kosančićevom vencu, podignuta 1832. godine.

To je bila jedina nacionalna biblioteka koja je namerno napadnuta i uništena tokom Drugog svetskog rata, a skoro celi fond od 350.000 knjiga, uključujući srednjovekovne spise neprocenjive vrijednosti, nestao je u požaru.

Grad je pretrpeo neprocenjivu materijalnu štetu. Potpuno je razoreno 714, teže oštećeno 1.888, a delimično oštećeno 6.829 zgrada.

Tačan broj žrtava nikada nije precizno utvrđen. Na spisku poginulih u Beogradu, koji je tada imao 370.000 stanovnika, vodi se 2.274 ljudi, dok neke procene idu i do blizu 4.000 stradalih.

Nemački avioni su bombardovali i Kraljevo, a u napadu na Niš 8. aprila poginulo je oko 600 ljudi.

Pročitajte i ovo

Komentari 70

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bozidar

Nemacki napad na Jugoslaviju 6 aprila 1941, je bio direktna posledica vojnog puca 27 marta, koga su izveli srpski oficiri, nesvesni da u sukobu sa Hitlerom, nemamo nikakvog izgleda. Svi oni su pobegli u inostranstvo i tamo ostali celo vreme rata. Umesto da krene na Rusiju, Hitler - besan sto je izigran ugovor - razbio je Jugoslaviju, odveo u ropstvo nasu vojsku i policiju (oko 200 000 uglavnom srpskih vojnika i oficira) i omogucio nesmetan povratak ustasa iz Italije i formiranje NDH.

Bogoljub Gagić zvani Čerčil

Hahaha, koliko trećeokaša, zaverologa, vidovitih zorki, Balkan Info istoričara i ostalih tupana izmili na ovakve vesti. Deco evo vam malo istorijskih činjenica: Narodna biblioteka je pogođena sa jednom ili dve zapaljive bombice nalik kasetnoj težine oko jednog kilograma koja tinjala skoro ceo dan jer nikoga nije bilo da ih skloni. Te bombice su padale po celom Kosančićevom vencu , na Sabornu crkvu, motkama ih skidali sa krovova ali je samo Narodna biblioteka izgorela jer niko nije pazio na nju. Ostavite se više sumnjivih "patriJotskih" sajtova za učenje istorije delujete znatno gluplji nego što inače jeste.

Aимар

@Bogoljub Gagić zvani Čerčil Бацали су из авиона запаљене шибице ,које су пале на библиотеку,и тако је запаљена библиотека,хитлер причао мом деди... Бамбусе.

special image