“Mame su zakon” apeluju na Vladu Srbije da se još jednom promisli o odbacivanju linearnog modela podele novca iz budžeta a "koji promoviše ponižavanje građana i građanki, kao i diskriminaciju", a na narodne poslanike da podignu glas protiv ovakvog neefikasnog rasipanja novca iz budžeta kada dođe na red rasprava o rebalansu u Skupštini Srbije.

Vlada Srbije danas je usvojila Predlog rebalansa budžeta, koji u okviru paketa pomoći privredi i građanima ima meru podele po 100 evra svim punoletnim građanima.

Iz "Mame su zakon" kažu da je, ukoliko država već ima novca za ovakva davanja iz budžeta, prvo potrebno uraditi trijažu i odrediti kojim građanima je novčana pomoć neophodna. Samim tim je ne dodeljivati onima kojima nije potrebna, već uvećati davanja onima koji se nalaze na granici ili već spadaju u siromašne građane.

"Među najugroženijim grupama danas jesu porodilje i trudnice koje i kada nismo u pandemiji u velikoj meri pogađa loš Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom. Među porodiljama čak trećina je i pre pandemije primala nadoknade manje od zarada koje su primale dok nisu bile na porodiljskom odsustvu, a među njima je i veliki broj onih koje primaju tek nekoliko stotina ili nekoliko hiljada dinara i sa tim primanjima jedva preživljavaju", kažese u saopštenju Inicijative.

Kako je karantin sve vezao za kuću, pa i partnere trudnica i porodilja "koji su radili po nekoliko poslova istovremeno da bi ih izdržavali", postavlja se pitanje - koliko su ove porodice danas ugrožene?

"U ovom slučaju u velikoj meri snosi odgovornost i ministar rada i socijalne zaštite Zoran Đorđević, jer bi on pre svih morao da insistira na trijaži i drugačijoj raspodeli koja je neophodna, umesto linearne podele sredstava iz budžeta. Pre svih bi morao da naglasi ostalim članovima Vlade da pomoć od 100 evra ne znači isto recimo nekom menadžeru sa inače visokim primanjima i nekome ko jedva da može i najosnovnije sebi da priušti, kao što je slučaj sa finansijski oštećenim porodiljama”, piše u saopštenju Inicijative "Mame su zakon".