Dodatni trošak za roditelje koji imaju školsku decu predstavljaju maske, za koje će morati mesečno da izdvoje oko 500 dinara, ukoliko se budu odlučili za hirurške.
Ukoliko se budu odlučili za pamučne, da ih kupe, ne da ih sami sašiju, to ih može koštati samo 160 dinara na duži period, s obzirom na to da jedna košta minimum 80 dinara, a trebalo bi da imaju bar dve, zbog pranja.
Ako roditelji, ipak, žele deci da pruže što bolju zaštitu, i odluče se za specijalne, troslojne maske, za njih bi na tri dana trebalo da daju 140 dinara.
Deca u školi neće, sudeći po izjavama struke, maske morati da nose sve vreme dok su u školi, odnosno na časovima. Nosiće ih samo kada izlaze van, na veliki odmor, i između časova, kada je moguće zbližavanje, dok će na časovima postojati fizička distanca od 1,5 metra i u učionicama će biti najviše 15 dece.
Pakovanje hirurških maski od 10 komada, košta od 240 do 300 dinara, sve u zavisnosti od apoteke. U proseku, roditelji za maske iz budžeta moraju mesečno da izdvoje oko 500 dinara, kada je reč o hirurškim maskama.
Pošto specijalne, troslojne maske mogu da se nose 2, 3 dana, to znači da bi se kupile 7 puta u toku meseca, a to znači da za njih na mesečnom nivou treba izdvojiti blizu 1.000 dinara.
Sve ovo pod uslovom da roditelji imaju jednog školarca.
Sada je već izvesno da je na roditeljima da odaberu koju će masku odabrati za svoju decu.
Prof. dr Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa rekao je da deca treba da nose one maske koje roditelji mogu da im nabave.
"Svaka maska je u svakom slučaju veoma velika stvar za zaštitu od širenja ove infekcije. Nema razloga da od toga pravimo problem, deca će koristiti onu masku koju im nabave roditelji i koja im najviše odgovara i koju mogu da nose više kao ukras, ali i kao zaštitu", rekao je prof. dr Tiodorović za RTS.
Iako se isprva govorilo da će deca u školi morati da imaju specijalne, troslojne maske, od toga se odustalo.
U nedelju je član Kriznog štaba za borbu protiv korone, epidemiolog Predrag Kon rekao da deca u školi neće moći da nose obične hirurške i platnene maske, već da će morati da budu specijalne, i to troslojne. Već juče je izjavu promenio, te rekao da će biti dovoljno da učenici tokom boravka u školi nose "bilo kakve maske", uključujući hirurške, platnene ili šivene.
Dr Predrag Kon je rekao i da dete ne mora sve vreme na času da nosu masku, ali da bi bilo najpametnije da je nosi.
"Pre nego što dete dođe u školu roditelji treba da mu izmere temperaturu, i provere da li ima znake respiratorne infekcije. Ukoliko ima, takvo dete ne treba slati u školu. Pred sam ulazak u školu, dete stavlja masku, odlazi do učionice ispred koje dezinfikuje ruke, i seda u svoju klupu. Dok je u klupi, dok sluša nastavu na času, ne mora sve vreme da je nosi, ali mi smatramo da je najpametnije da je ima jer je to najbezbednije. Ali to nije obavezno. Mi smatramo da dva i po sata boravka u školi nije mnogo i smatramo da je najbolje da se neprekidno nosi, ali se dozvoljava da je skine", objasnio je dr Kon.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo/Telegraf)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!