Dok cene kvadrata u Srbiji rastu, u mnogim drugim zemljama kupovina stanova je mnogo isplativija, tvrde kupci i agenti za nekretnine. 

Srđan Marinković (37), investitor iz Beograda, nedavno je započeo kupovinu stanova na Albanskom primorju i tvrdi je ovo dobar biznis, zahvaljujući velikom broju turista i niskih troškova života. 

STANDARD PORASTAO

Kupovina nekretinina se sada više isplati u Albaniji, nego u Crnoj Gori, jer je mnogo investitora, pogotovo stranaca je preselilo kapital na albansko primorje.

"Sve više se ulaže u Karpen i Drač, kako bi se stanovi i apartmani izdavali. Saranda je na prvom mestu, jer se odatle brzo stiže do Krfa. Mnogi Albanci koji su zaradili novac u inostranstvu sada se vraćaju, dok je u samoj zemlji standard generalno porastao. To je isplativo, jer pored stotina hiljada kosovskih Albanaca koji provode letnji odmor u Albaniji, ima više stotina hiljada stranih turista, što je veliki broj za malu zemlju. ", kaže Srđan Marinković. 

SRBI HOĆE DA PROĐU ŠTO JEFTINIJE

Prema rečima agenta za nekretine u Tirani, stan u albanskim gradovima se može iznajmiti i za 150 evra, dok su veći porodični stanovi u centralnim delovima primorja oko 600 evra mesečno. Cena kuća je oko 30.000 evra za skromnije varijate, dok je 60.000 evra za nešto luksuznije.

"Cene nekretnina su daleko povoljnija od ostataka Evrope i stanovi se mogu kupiti za 40.000 ili 50.000 evra. Zapadni Evropljani se razlikuju od nas kao kupci. Oni kupuju prostrane stanove i ne štede, Srbi i Ukrajinci gledaju da prođu što jeftinije. Stanove uglavnom kupuju stranci iz Norveške, Švedske i Finske. Njima je privlačno što je Albanija jeftina, žele da imaju nekretninu koju mogu da izdaju, posebno u Sarandi, koja je najpopularnije letovalište. To im je "rezerva" što se tiče finansija i stambene sigurnosti. Nemci i Britanci kupuju stanove na Majorci, a Skandinavci sve češće u Albaniji, i to najčešće kuće i letnjikovce", kaže za MONDO agent za nekretnine iz Tirane. 

TROŠKOVI ŽIVOTA MALI

Iako su troškovi života poslednjih godina povećani, i dalje je sve mnogo jeftinije nego u okolnim zemljama, a naročito van sezone. 

"Toškovi života u Albaniji su mnogo povoljniji nego u na primorju u Hrvatskoj ili Crnoj Gori. Na primer, ručak ili večera u jeftinijem restoranu koštaju oko šest evra, llitar mleka oko 1,5 evra, hleb oko 0,45 evra, karton jaja oko 1,39. Karta za prevoz iznosi oko 0,50 evra, dok su mesečne komunalije oko 60, 70 evra", objašnjava Marinković. 

MNOGO ILEGALNIH OBJEKATA

Iako kupci tvrdi da je jedna od prednosti to što se zemljište za izgradnju najčešće prodaje sa svim papirima i građevinskim dozvolama, ima i mnogo nelegalnih objekata. 

"Najviše stanova gradi se u Tirani, ali ni veći promorski centri ne zaostaju mnogo. Ipak, u Albaniji ima mnogo ilegalno sagrađenih objekata, posebno na obali, pa se mora pažljivo gledati da kupoprodajni ugovor bude proveren. Administracija i obrada kod notara traje, dok ima nekretina koje nisu unete u zemljišne knjige. Spora administracija je najveća prepreka razvoju turizma u Albaniji. Ipak, agencij paze da sve provere pre nego što ponude nekretninu kupcima", tvrde agenti. 

SKROMNIJA VARIJANTA ITALIJE

Političke tenzije ne postoje kada je u pitanju biznis, tako da nije retkost da sretnete i nekog Srbina koji se bavi nekretninama u Albaniji, kaže Srđan.

"Naravno, mora se priznati, da oni u većem broju dolaze u Beograd, nego mi u Tiranu. Blizina Italije i potraga za radnog snagom su pozitivne strane Albanije trenutno. Inače, mnogi, među kojima sam i ja, i dalje misle da je Albanija konzervativna zemlja u kojoj mafija cveta. Ipak, ona ima mnogo svojojih prednosti, a to je mnogo turista, dobra klima i gostoljubivi ljudi. Mnogi smatraju da podseća na Grčku i Italiju, samo naravno u skromnijoj varijanti, jer to nije bogata zemlja. Ono što mi se dopalo jeste što oko svega i kada je posao u pitanju, veoma su ozbiljni", kaže Srđan.