Jedna takva licitacija održana je juče i u prostorijama "Pošte" u Kikindi. Na prodaju su se našli satovi, garderoba, šminka, nakit, rančevi, patike, špric za tulumbe, mobilni, računar... Početne cene bile su od 5 do 200 dinara, zavisnosti da li se radilo o novim ili polovnim proizvodima.
Ovakve aukcije predmeta iz neisporučenih pošiljki, po isteku roka čuvanja, organizuju se minimum jednom godišnje u prostorijama "Pošte", a spisak svih predmeta i vreme licitacije objavljuju se na sajtu preduzeća.
U JP "Pošta Srbije" kažu, godišnji obim pošiljki u Srbiji je 270 miliona, a broj neisporučivih je 0,03 odsto. Kako objašnjavaju, u skladu sa Zakonom o poštanskim uslugama, paketi za koje se utvrdi da ne mogu da se uruče ni primaocu, ni pošiljaocu, u predviđenim rokovima, smatraju se neisporučivim. Dodaju da na javnu prodaju idu samo pošiljke iz unutrašnjeg saobraćaja, dok se međunarodne vraćaju matičnoj državi iz koje su poslate.
Tako je u Kikindi juče ponuđena roba iz čak 114 pošiljaka, koje nisu uručene od kraja 2018. do kraja 2020. godine i po koje niko nije došao. Na prodaju su se našle čarape, haljine, satovi, mašinice za tetoviranje, supu i savijanje cigareta i još mnogo čega drugog.
"Bila je veoma raznovrsna ponuda i moglo se naći bukvalno sve od igle do lokomotive. U sredu sam uspešno izlicitirala računae ta 550 dinara. Nova je jedino bila četka za pse koja je prodata za 100 dinara.Najskuplje su prodata dva ženska ranca od veštačke kože. Početna cena im je bila 100 dinara, ali su kupljeni za čak 550 dinara", kaže jedna žena iz Kikinde.
Komisija "Pošte" pregleda neisporučive pošiljke, što podrazumeva i otvaranje da bi se utvrdila adresa primaoca ili pošiljaoca.
"Predmeti i roba čuvaju se najduže šest meseci od komisijskog pregleda. Početna cena utvrđuje se na osnovu njene tržišne vrednosti. Za ove javne prodaje postoji interesovanje, jer se rasproda oko 90 odsto ponuđenog. Pravo učešća imaju građani i firme", navode iz "Pošte Srbije", dok se neprodate mogu opet naći na narednoj aukciji ili se prodati neposrednom pogodbom.
SAPUN SKUPLJI DO LAPTOPA
Procenjena vrednost polovnog računara bila je 20 dinara, što je čak nekoliko puta jeftinije od sapuna, a na kraju je prodat za 550 dinara. Laptop je svojevremeno iz Kikinde poslat za Niš, ali ga primalac nije preuzeo, kao ni pošiljalac kada se roba vratila. Ručni sat marke "fosil" prodat je za 250 dinara.
TAMJAN I SVETO PISMO
U "Pošti" navode da se na spisku robe koja nije uručena, najčešće nalaze dečje igračke, parfemi, kozmetika, nakit, knjige, mobilni telefoni i oprema, automobilske gume, računari, delovi računara, štampači, odeća i obuća, kućni aparati. Na licitacijama završe i tamjan, Sveto pismo, jastuk, šampon protiv peruti. Pošiljke koje su kvarljive prodaju se neposrednom pogodbom ili se uništavaju.
(MONDO/Novosti)
Duško Vujošević kritikuje Petruševa: Mora da se dovede u red, a Zvezda da se pozabavi njime
"Moram da vam ispričam jednu priču": Miško o transferu iz Kragujevca koji će zapamtiti Evropa!
Mondo ukrštenica za 25. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan u punoj Areni traži povratak na pobednički kolosek: Klub se oglasio pred meč sa Fenerom
Balističke rakete zasule Krivi Rog: Eksplozije odjekuju u Harkovu, ima mnogo ranjenih