Veliki broj ljudi u Srbiji živi u stanovima koji su iznajmljeni i mnogima se desilo da su morali da plate popravke u nekretninama iako nisu vlasnici, pa se brojni podstanari pitaju da li je to njihova obaveza. 

Zakon o obligacionim odnosima definiše da je zakupodavac, odnosno vlasnik stana dužan da održava stvar u ispravnom stanju za vreme trajanja zakupa i da radi toga vrši potrebne popravke na njoj. U članu 570 ovog zakona stav 2 takođe se navodi da je zakupodavac dužan da nadoknadi zakupcu troškove koji je podstanar imao za održavanje stvari, a koje je sam zakupodavc bio dužan da učini. "Troškovi sitnih opravki izazvanih redovnom upotrebom stvari, kao i troškovi same upotrebe, padaju na teret zakupca", navodi se u pomenutom članu u stavu 3. 

Iz beogradske advokatske kancelarije su za MONDO objasnili da Zakon jasno definiše da investicione popravke plaća vlasnik stana. Investicione popravke se, prema njihovim rečima, odnose na sve veće popravke u stanu. Kako su naveli za naš portal to se odnosi na popravke bojlera, veš mašine, šporeta, frižidera...

"Vlasnik i podstanar mogu ugovorom drugačije da se dogovore, da popravku plaća podstanar. Inače, tekuće popravke u smislu zamene sijalica i slično po Zakonu svakako treba da plati podstanar", rekli su za MONDO iz jedne beogradske advokatske kancelarije. 

Iz agencije za nekretnine Alfa Sistem iz Beograda su takođe potvrdili da vlasnik stana i podstanar mogu sami da se dogovore ko će da plaća popravke. "Ukoliko su stvari u stanu nove, najčešće se napravi dogovor da tokom prvih šest meseci stanovanja popravke plaća vlasnik stana. Nakon toga svaki kvar plaća podstanar", istakli su iz agencije. 

Vlasnik stana i podstanar mogu ugovorom da se obavežu na koga će ići troškovi plaćanja popravki. Ukoliko to nije definisano ugovorom, Zakon o obligacionim odnosima definiše da investicione popravke plaća vlasnik stana. 

(MONDO)