Ove 2023. se navršava 31 godina od Kutiljerovog plana za BiH i 24 godine od pregovora u Rambujeu. Govoreći o ova dva sporazuma profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Jovo Bakić kaže da je s jedne strane Kutiljerov plan bio "dosta razuman sporazum" dok je sporazum iz Rambujea bio ponuđen "da bi ga Srbija odbila".
"Čitav taj kraj osamdesetih i početak devedesetih je bilo vreme razobručenog divljanja nacionalizma. Na svim stranama. Retko koji političar je bio normalan jer je i narod poblesavio. E onda je trebalo privući narod, a privućićeš ga ako si još luđi. Alija Izetbegović je jahao na tom talasu muslimanskog radikalizma, da to tako nazovem. On je bio posvećen islamističkoj ideji. S druge strane ste imali Radovana Karadžića koji je sve činio da muslimane uvredi, da ih povredi. Biljana Plavšić nije mnogo zaostajala. Mate Boban, kada je zamenio Stjepana Kljujića, je bio zapravo propovednik ustaštva", rekao je prof. Bakić.
Žoze Kutiljero, portugalski diplomata je ponudio, kako kaže prof. Bakić, jedan dosta razuman sporazum.
"On je zapravo išao na neku vrstu federalizacije BiH gde bi sve tri etničke zajednice imale svoju federalnu jedinicu i ne bi imale pravo na otcepljenje. To su prihvatili Srbi i Hrvati, a potpisao je i Izetbegović. Kada su se vratili svi u zemlju, tadašnji ambasador SAD Voren Zimerman je pitao Izetbegovića - gospodine predsedniče, vidim nešto ste nesrećni. Kaže on pa kako da ne budem nesrećan kad sam potpisao sporazum koji nije dobar za muslimane. A Zimerman mu je rekao - pa ako ste nezadovoljni, što ste ga potpisali? I to je bio jasan signal. Izetbegović je već sutradan potpis povukao, i tako je sve krenulo jednim putem koji je bio katastrofalan", rekao je prof. Bakić gostujući u emisiji "LIČNO sa Petrom Latinovićem."
On naglašava da iza nas devedesetih niko nije stajao i da zbog toga tvrdi da Slobodan Milošević nije bio državnik.
"Državnik se brine o državi i narodu, a ne o svojoj vlasti. Da je Milošević potpisao Karingtonov sporazum on bi verovatno pao sa vlasti. Ali bi bio najjači u opoziciji i vrlo brzo bi se vratio na vlast", rekao je prof. Bakić.
Što se Rambujea tiče, prof. Bakić se prisetio reči nekadašnjeg ambasadora Jugoslavije u Vašingtonu Živorada Kovačevića, inače velikog protivnika Slobodana Miloševića, koji je taj sporazum nazvao “alibi diplomatijom”.
"Drugim rečima, sporazum u Rambujeu je bio ponuđen da bi ga Srbija odbila jer je bio apsolutno neprihvatljiv za bilo koga ko bi Srbiju u tom trenutku predstavljao. To je bilo pitanje da li hoćete da budete okupirani ili nećete. I vi onda potpisujete - hoćemo da budemo okupirani. To niko nije mogao da prihvati. Sa tom idejom je i ponuđen. Dakle vi ćete odbiti, a mi ćemo vas tući. Sami Amerikanci su imali grdne muke da Hašima Tačija koga su oni gurali da bude umesto Ibrahima Rugove predstavnik kosovskih Albanaca, da konačno potpiše jer on nije hteo. Oni su mu rekli aman čoveče, zar ne shvataš, ti ćeš potpisati, onda ćemo Srbiju okriviti pa ćemo ih tući. To su nažalost igre koje se igraju u visokoj politici", rekao je prof. Bakić.
(MONDO)
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!