Nisu porasle samo cene stanova za izdavanje, takođe je i noćenje u beogradskim hotelima u poslednjih par meseci poskupelo za 30 do 40 odsto, dok je rentiranje stana na dan poskupelo i za 70 procenata.

Sada za pristojan smeštaj u centru prestonice u sobama sa četiri zvezdice treba iskeširati najmanje 5.000, dok je ista usluga pre Nove godine koštala oko 3.500 dinara. U onim luksuznijim iznosi su znatno veći i idu od 80 do 100 evra.

Na periferiji su cene znatno niže, pa tako u hotelskim sobama, recimo, na Voždovcu se za istu kategoriju smeštaja plaća još uvek po starim cenama. Ovde je za osam sati uživanja neophodno iskeširati duplo manje. Primera radi, u jednom objektu u Rakovici sa četiri zvezdice ova usluga je 2.200, na Voždovcu od 3.000 do 3.600 i kako kažu, mesta uvek ima.

"Nekada sam mogao dva-tri sata da uživam sa devojkom za mnogo manje para, ali izgleda da će i nas švalere da dokusure Rusi i inflacija", priča Stojan D. koji je do skora bio redovan gost beogradskih hotela.

Stanovi na dan poskupeli su zbog dolaska Rusa koji ne pitaju za cenu. Povećanje cena pravdaju inflacijom i većim cenama struje, čišćenja, ali i toalet papira i kućne hemije.

Beograđanka Zlata O. koja se ovim poslom bavi već nekoliko godina navodi da je većina od sedam stanova koje izdaje na dan u stambenom kreditu, a rate su u poslednjih nekoliko meseci skočile od 50 do 100 evra.

"Cene se jesu promenile posle pandemije, naravno naviše, ali i zbog povećane tražnje. Jednim delom zbog neodoljive želje za putovanjem posle dvogodišnjeg karantina, a drugim zbog rata u Ukrajini. Srbija je jedina zemlja, pored Turske i Gruzije, koja je u jednom periodu bila otvorena za državljane Ruske Federacije", kaže sagovornica.

Drugi faktor viših iznosa rentiranja su i povećane cene zavisnih troškova, odnosno, kako bi u žargonu rekli "sve je poskupelo". 

(Mondo/Kurir)