Slušaj vest

Bojkot nastave u OŠ "Ljuba Nenadović", koji je započeo zbog rasformiranih odeljenja, traje već četvrti dan, a odluku direktora Đure Kostića preispitivaće i Gradska prosvetna komisija, kako smo saznali.

Pet dana pred početak školske godine, roditelji su putem vajber grupe saznali da će razredi u koje su njihova deca išla zajedno sa drugarima od početka školovanja, biti rasformirana. To je učinjeno, kako su nam rekli, uz niz proceduralnih propusta i nikako u najboljem interesu dece.

Iz Ministarstva prosvete objasnili su za MONDO da se Školska uprava Beograd saglasila i odobrila formiranje 6 odeljenja 7. razreda, ali uz napomenu da je potrebno ispoštovati sve pedagoško-psihološke zahteve i blagovremeno obavestiti roditelje o formiranju novih odeljenja.

Blagovremeno obaveštenje roditelji nisu dobili već su za ovo saznali nekoliko dana pred početak školske godine i to najpre putem Vajber grupe, a narednog dana i samo neki od njih i na mejl.

"Mi smo od dece već u poslednjim danima avgusta načuli šta bi moglo da se desi, ali nas je direktor uveravao da će sve biti u redu, možda neće dobiti odobrenje za razmeštanje učenika po odeljenjima, da će organizovati i roditeljski gde će se svi dogovoriti", rekla je za naš portal Jelena Maletić, članica Roditeljskog saveta škole.

Kako smo nezvanično saznali, u školi je već bila komisija, ali roditelji nemaju informacije o tome kakvi su zaključci i koji su naredni koraci. Poziv je od direktora stigao opet putem Vajbera, da predstavnici odeljenja dođu na sastanak danas u 18 sati, na "konstruktivan dijalog".

"Naš stav je jasan, sve mora da se vrati na staro, a onda škola i roditelji u saradnji i zajedno rešavamo probleme", rekla je predstavnica Školskog odbora za naš portal i rekla da će roditelji nastaviti bojkot do ispunjenja zahteva.

Stavovi Ministarstva i škole, s jedne i roditelja s druge strane u potpunoj su suprotnosti. Dok nadležni tvrde da su ispoštovane sve zakonske procedure, roditelji razlažu deo po deo i ukazuju da to nije slučaj.

Jedan od razloga za ovakvu odluku je prekobrojnost odeljenja odnosno novo pravilo po kom u odeljenju ne sme biti više od 28 učenika, a iz Ministarstva smo čuli da je formiranje novih odeljenja predloženo još pre dve godine.

Pozivajući se na deo zakona koji dozvoljava, uz dozvolu Ministarstva, da ta granica bude povećana na maksimalno 31 đaka, Jelena Maletić objašnjava da je to moglo biti primenjeno i ovde jer je svako od tih 5 rasformiranih odeljenja imalo po 31 učenika, (samo u jednom je bio njih 32).

"Uzimajući u obzir brojnost učenika u odeljenjima, kao i raspodelu učenika koji rade po IOP-u, ŠU Beograd je dala saglasnost za formiranje šest odeljenja sedmog razreda", rekli su za MONDO iz Ministarstva prosvete, dok od roditelja saznajemo da je i tu načinjen propust.

školske uniforme
MONDO/Stefan Stojanović 

To nam potvrđuju i primerom devojčice koja ima Daunov sindrom, a redovna je učenica sada već sedmog razreda ove škole. Kako smo saznali, njene roditelje, kao ni ostale, niko nije konsultovao oko menjanja odeljenja, već je, po priči koju je devojčica ispričala mami kasnije, "neka teta došla i pitala je da nabroji koga od drugara najviše voli".

"Učiteljica tog bivšeg odeljenja 6-1 tako je lepo postavila stvari da je to dete redak svetao primer dobre inkluzije u našoj školi. Ostali učenici su je apsolutno prihvatili i podržavali. Stajali ispred nje u slučajevima kad su se iz drugih odeljenja pokušavali da ismevaju, ona punih 6 godina ide bez ličnog pratioca... Po detetovom iskazu, ona je nabrojala nekoliko drugara i oni su s njom u novom odeljenju, ostale ne zna a najveći problem je što je jedna učenica koja ju je ismevala, a od koje su je ranije drugari branili, sada u novom sa njom", saznali smo.

Iako smo poslali mejl na adresu škole, odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili, pa je za sada nejasno kakvi su dalji koraci i da li su spremni da ispune zahteve roditelja.

(Mondo.rs)