Punomoćnici su istakli da su zakoniti prihodi samo Sretena Karića od 2000. do 2006. godine iznosili oko sedam miliona evra, dok tužilaštvo zahteva oduzimanje imovine, za koju veruje da je stečena krivičnim delom, vrednosti od oko 1,2 miliona evra.

Između zakonitih prihoda Sretena Karića i spornih nekretnina i automobila članova njegove porodice, postoji očigledna nesrazmera, naveli su advokati.

Oni su ukazali da je Sreten Karić rodom iz Peći gde ima porodično imanje i fabriku, da se ranije bavio muzikom, a devedesetih razvijao biznis u Rusiji.

Samo uža porodica Karić broji oko 60 članova i niko nema dva automobila. Ako oni imaju više od običnih porodica, to je zato što su više i stekli, naveo je jedan od Karićevih punomoćnika.

Postupak za privremeno oduzimanje imovine protiv Karića počeo je krajem januara prošle godine, posto je tužilaštvo predložilo da im se zapleni imovina zbog sumnje da postoji nesrazmera između njihovih legalnih prihoda i vrednosti njihove imovine, a odbrana, ukoliko želi da do toga ne dođe, treba da dokaže da su prihodi legalno stečeni.

Sreten Karić je zajedno sa bratom Bogoljubom optužen za malverzacije u "Mobtelu" kojima su sa saradnicima oštetili tu kompaniju i državu za oko 60 miliona evra, ali su obojica u bekstvu, pa su za njima raspisane međunarodne poternice.

Posle više od godinu i po dana od podizanja optužnice i godinu dana od izjavljenih prigovora na optužnicu, suđenje odbeglim Karićima i njihovim saradnicima još nije zakazano.

Posle pravosnažnosti presude, koja bi trebalo Karićima da bude izrečena po optužnici za zloupotrebe u "Mobtelu" od 17. septembra 2010. godine, tužilaštvo može da podnese zahtev za trajno oduzimanje zaplenjene imovine za koju Karići ne dokažu da je legalno stečena.

Zahtevom za privremenu zaplenu imovine obuhvaćeni su i članovi Sretenove najuže porodice Slavica Karić, Bojan Karić, Stefan Karić i Gordana Karić.

Sumnja se da je pomenuta imovina proistekla iz krivičnog dela, jer postoji nesrazmera između zakonitih prihoda bivšeg direktora "Mobtela" i vrednosti imovine, tvrdi Više tužilaštvo.

Nakon pokrenutog krivičnog postupka za malverzacije u "Mobtelu" 2006. godine, Sreten Karić počeo je da prodaje imovinu znatne vrednosti i novac iznosi u inostranstvo, tvrdi tužilaštvo u obrazloženju razloga za zaplenu imovine.

Pošto razmotri predlog tužilaštva i navode odbrane, sud će doneti odluku o tome da li će biti privremene plenidbe imovine, kojom bi u tom slučaju upravljala Direkcija za oduzetu imovinu.

(Tanjug)