Dačić je, u prisustvu čelnika policije i žandarmerije, novinarima u Palati Srbija rekao da mu je drago što je zemunski kriminalni klan razbijen za vreme njegovog mandata.

"Postojale su sumnje u mene, kao ministra unutrašnjih poslova, jer dolazim iz Socijalističke partije Srbije", rekao je on i dodao da se spekulisalo da neki socijalisti štite rasformiranu Jedinicu za specijalne operacije.

Dačić je naveo da se "prema iskazima osnovano sumnja" da preostala dva člana zemunskog klana Milan Jurišić i Ninoslav Konstantinović nisu više živi, ali da nema zvanične potvrde o njihovoj smrti.

Ministar je pokazao fotografije uhapšenih Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića, Vladimira Mijanovića i Siniše Petrića.

Bojović i Milisavljević na juče snimljenim fotografijama izgledaju drugačije nego na slikama objavljivanim u medijima i obojica imaju bradu.

Dačić je naveo da je Bojović koristio falsifikovani litvanski pasoš sa lažnim imenom kojim se predstavio španskoj policiji prilikom hapšenja, ali su mu Španci, kako je objasnio Dačić, rekli: "Ne, ti si Luka", i tada je "sve bilo gotovo".

Ministar unutrašnjih poslova rekao je da su Bojović, Milisavljević i ostala dvojica, uhapšeni u restoranu u Valensiji i da nisu imali vremena da pruže otpor.

Dačić je naveo da postoji sumnja da se Bojović i u Španiji "bavio krivičnim delima".

Dačić je prisutnima, direktoru policije Miloradu Veljoviću i načelniku Uprave kriminalističke policije Rodoljubu Miloviću, čestitao na hapšenju Milisavljevića i Bojovića, a komandantu Žandarmerije Bratislavu Dikiću sprečavanje bekstva Sretka Kalinića i ZZeljka Milovanovića.

"Sprečavanje bekstva Kalinića i Milovanovića i hapšenje u Španiji su pokazatelji uspešne koordinacije i rada državnih organa, policije, tužilaštva i Bezbednosno informativne agencije. Ta saradnja je i dovela do tako uspešnih akcija", rekao je Dačić.



Nakon sinoćnih nezvaničnih informacija da je u Španiji uhapšen Luka Bojović, državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen je Tanjugu rekao da će Srbija tražiti njegovo izručenje po hitnom postupku.

"Interpol je obavestio Ministarstvo pravde da su u Španiji uhapsena četiri lica. Počeli smo da pripremamo zahtev za ekstradiciju i prevodimo neophodnu i dokumetnaciju na španski. U najkraćem mogućem roku molba za izručenje biće upućena Španiji", precizirao je Homen.

Prema njegovim rečima, izručenje uhapšenih je moguće sporvesti jer su Srbija i SSpanija potpisnice Konvencije Saveta Evrope o ekstradiciji.

Takođe Srbija i Španija imaju i bilateralni ugovor o izručenju čije odredbe bi takođe mogle da budu primenjene na ovaj slučaj, dodao je državni sekretar.

Za Lukom Bojovićem je u septembru 2010. godine raspisana poternica Interpola pošto je u Srbiji optužen za više ubistava i pokušaja ubistava.

Bojoviću se u Specijalnom sudu u Beogradu sudi u odsustvu za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kao i za ubistvo dva njihova telohranitelja.

Bojoviću se trag gubi nakon hapšenja dvojice pripadnika zemunskog klana, Sretka Kalinića i Miloša Simovića, u junu 2010. godine.

Milisavljević važi za jednog od najbližih saradnika ubijenog vođe “zemunskog klana” Dušana Spasojevića Šiptara. Zbog zločina “zemunskog klana” u Srbiji je osuđen u odsustvu na maksimalnih 40 godina zatvora, a zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića na 35 godina zatvora.

Petrič je, prema pisanju beogradskih medija, glavni egzekutor klana Luke Bojovića. On je svojevremeno, kao pripadnik grupe najmonstruoznijeg ubice u Srbiji Marinka Magde bio osuđen na smrtu kaznu, ali je na volšeban način “oslobođen” iz zatvora.

Osim Luke Bojovića koga pravosudni organi Srbije smatraju novim šefom domaćeg podzemlja u Španiji, zajedno s njim je uhapšen i njegov kum Vladimir Mijanović zvani Zuba, nekadašnji pripadnik "zemunskog klana" Vlada Milisavljević zvani Budala i Siniša Petrić.

Milisavljević važi za jednog od najbližih saradnika ubijenog vođe "zemunskog klana" Dušana Spasojevića, i bio je gotovo devet godina u bekstvu, od marta 2003. godine, posle ubistva premijera Srbije Zoran Đinđića.

Zbog zločina "zemunskog klana" u Srbiji je osuđen u odsustvu na maksimalnih 40 godina zatvora, a zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića na 35 godina zatvora.

Siniša Petrić, za koga se, takođe, pretpostavlja da se nalazi među uhapšenima, prema pisanju medija, važi za glavnog egzekutora Bojovićevog klana.

Prošle godine su srpski mediji objavili da je njemu poverena organizacija i izvršenje atentata na dvojicu visokih funkcionera MUP-a Srbije.

Petrić je bio pripadnik Arkanove "Srpske dobrovoljačke garde", ali ga je Željko Ražnatović navodno izbacio iz "Tigrova" zbog nediscipline, a pripadnik Arkanove jedinice bio je i Luka Bojović.

Petrić je bio i član grupe Marinka Magde i devedesetih je osuđen na smrtnu kaznu, ali je pobegao iz zatvora. Prema jednoj verziji iz Sremske Mitrovice, a prema drugoj, Legijin JSO izveo ga je iz zatvora "Dubrava" kod Istoka na Kosovu 1999. godine.

Nastavak procesa pred Specijalnim sudom u kom se Luki Bojoviću i Vladimiru Milisavljeviću sudilo u odsustvu jer su bili nedostupni pravosudnim organima Srbije, zakazan je za 6. mart, ali će zbog promene sudskog veća postupak početi ponovo, izjavila je danas Tanjgu portparol suda Maja Kovačević.

Umesto sudije Biljane Sinanović na čelo sudskog veća došao je sudija Vladimir Mesarović i shodno zakonu, glavni pretres bi treblao da krene ispočetka, ukazala je Kovačević.

Međutim, iako su uhapšeni u SSpaniji, s obzirom da proces ekstradicije može da traje i po nekoliko meseci, teško je da će, kako je navela, 6. marta oni sesti na optuženičku klupu beogradskog Specijalnog suda.

U svakom slučaju taj proces, u kom se Bojoviću i Milisavljeviću sudi zajedno sa nekadašnjim "zemuncima" Sretkom Kalinićem i Milošem Simovićem zbog pokušaja ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića, kao i tri ubistva, počeće ispočetka po odredbama novog Zakonika o krivičnom postupku, naglasila je Kovačević.

Bojovića je sa pomenutim ubistvima, ali i drugim krivičnim delima povezao Kalinić, koji je Srbiji izručen iz Hrvatske 25. avgusta 2010. godine.

Kalinić je detaljno opisao izvršenje ubistava i neuspelih likvidacija, navodeći da to nije radio zbog novca već zbog prijateljstva sa Bojovićem koji je sve organizovao.

Prema njegovim navodima, sa Bojovićem je došao u sukob 2009. godine.

Tužilaštvo za organizovani kriminal u optužnici navodi da je Bojović stao na čelo "zemunskog klana" posle ubistva njegovih vođa Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića u martu 2003. godine, a svoju moć učvrstio je nakon hapšenja Milorada Ulemeka Legije.

Pošto je postao vođa "zemunaca", on je organizovao likvidacije, a lično je učestvovao u pokušajima ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kad je s odbeglim "zemuncem" Kalinićem pucao iz automobila u pokretu.

Bojović je uhapšen u oktobru 2007. godine zbog sumnje da pomaže odbeglim zemuncima optuženim za ubistvo premijera Zorana Đinđića, međutim, optužen je samo za nedozvoljeno držanje oružja u nedostatku dokaza.

Zbog nedozvoljenog držanja pištolja osuđen je 15 meseci zatvora 2009. godine, posle čega je pušten da se brani sa slobode.

Bojović je bio kum Cvetku Simiću, čije je raskomadano telo pronađeno u Zagrebu, tačnije telo u jezeru Jarun, a glava u blizini tog jezera.

On je bio pripadnik paravojne formacije na čijem je čelu bio Željko Ražnatović Arkan, zbog čega su ga kasnije mnogobrojni pripadnici "zemunskog klana" optuživali za "osvetu", niz likvidacija ljudi za koje su sumnjali da stoje iza ubistva Ražnatovića.

Ipak, jedina zvanična optužnica koja je na snazi je optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal po kojoj mu se sudi u odsustvu.

(agencije/MONDO)