• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tri puta više pritužbi na diskriminaciju

Poverenica za zaštitu ravnopravosti Nevena Petrušić saopštila je da je Povereniku upućeno 335 pritužbi, što je tri puta više nego u 2010. godini.

U saopštenju se navodi da je Poverenica objavila 98 mišljenja i 17 preporuka organima vlasti za preduzimanje mera radi unapređenja ravnopravnosti, dala je dva mišljenja o zakonima i tri inicijative za izmenu propisa.

Petrušić je pokrenula tri parnice za zaštitu od diskiminacije, objavila 29 upozorenja i saopštenja, kao i sedam obaveštenja o nesprovođenju preporuka.

Najveći broj pritužbi tiče se diskriminacije u sferi rada i zapošljavanja.

Među podnetim pritužbama najviše je onih u kojima se kao osnov diskriminacije navodi nacionalna pripadnost, invaliditet i pol.

U izveštaju se navodi da je trećina pritužbi podneta protiv organa javne vlasti.

Među prispelim pritužbama relativno je velik broj onih koji se ne odnose na povredu prava na ravnopravnost, već na druga protivpravna ponašanja, što pokazuje da građani nisu u dovoljnoj meri upoznati sa fenomenom diskriminacije i sa nadležnostima Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, dodaje se u izveštaju.

U izveštaju poverenika za 2011. godinu koji je predat Skupštini Srbije, predlaže se izrada Nacionalne strategije za borbu protiv diskriminacije i iznose druge sugestije za suzbijanje diskriminacije .

U dokumentu se traži uspostavljanje centralizovanog sistema prikupljanja, registrovanja i analize podataka o slučajevima diskriminacije kako bi se kontinuirano pratila rasprostranjenost i učestalost tog problema.

Dodaje se da je potrebno obezbediti i pristup pravdi žrtvama diskriminacije što uključuje i obezbeđivanje adekvatne pravne pomoći, a za one sa lošim materijalnim polažajem ta usluga bi trebalo da bude besplatna.

U preporukama se navodi da je potrebno obezbediti da svi nadležni organi deluju na suzbijanju medijske promocije govora mržnje, nasilja, netolerancije i diskriminatornih stavova.

Državni organi bi trebalo da obezbede i da mediji, a posebno javni radiodifuzni servisi i javna preduzeća i ustanove iz oblasti javnog informisanja, budu glavni promoteri ideje ravnopravnosti, tolerancije i nediskriminacije, navodi se Izveštaju poverenika za ravnopravnost upučenih Skupštini.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image