U JP "Nuklearni objekti Srbije" tokom sprovođenja eksperimenta 19. aprila nije bilo nikakvog akcidenta, niti direktne ili indirektne opasnosti po zaposlene, a Komisija koju je formiralo Ministarstvo prosvete i nauke bi do 18. maja trebalo da ispita sve detalje o tog događaja, izjavio je danas v.d. direktora NOS Jagoš Raičević.

Komisija od danas proverava stepen ozračenosti petoro zaposlenih u tom preduzeću.

Raičević je na pres konferenciji uputio primedbu što među članovima Komisje koja je danas započela inspekcijski nadzor nisu predstavnici nadležnog regulatornog tela - Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja.

On je naveo da je 19. aprila sprovodena uobičajena operacija tokom koje su otkrivena još dva izvora zračenja za koje se nije znalo a da je najveća doza koju su zaposleni tada mogli da prime jednaka dozi koju primi putnik tokom prekookeanskog leta.

Raičević je podsetio da je u NOS-u došlo do kadrovskih promena, navodeći da su protiv nekih članova bivšeg najužeg rukovodstva podignute krivične prijave zbog neregularnog poslovanja u prethodnom periodu.

Predsednica Upravnog odbora NOS Uranija Kodmidis Luburić ocenila je da postoji veliki nered u oblasti nuklearnog otpada, ukazujući da "izgleda to nekima odgovara".

Kodmidis Luburić je rekla da se nuklearni otpad do sada skladištio na neodgovrajući nači i na neodgovarajućim mestima, a da je problem što to preduzeće nije dobilo dozvolu da se otpad skladišti u takozvanom "hangaru tri".

Zamenik rukovodioca eksperimenta Obrad Šotić rekao je da nisu bile povećane doze zračenja tokom eksperimenta i da to nije izazvalo zabrinutost zaposlenih.

Krajem aprila u medijima se pojavila informacija da je direktorka Sektora za radijacionu sigurnost Snežana Pavlović ministrima Ivici Dačiću, Oliveru Duliću i Žarku Obradoviću upitila pismo u kome se navodi da su zaposleni u NOS-u tokom eksperimenta u Vinči ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrednosti.

Kako je Tanjugu rekao državni sekretar Ministarstva prosvete i nauke Radivoje Mitrović, ministarstvo će "pravovremeno i celovito" informisati javnost, čim dobije izveštaj komisije, u čijem je sastavu pet članova.

"Zapisi na uređajima su trajni", naveo je Mitrović i objasnio da će komisija proveriti sve, pre svega da li je doza ozračesnti zaposlenih bila prevelika.

Komisija ima zadatak i da proveri da li su ispoštovane procedure, i ako nisu ko je zatajio, rekao je Mitrović i naveo da će ako se utvrde propusti, uslediti sankcije.

Takođe, komisija ukoliko proceni, treba i da predloži mere za unapređenje zakonodavstva u ovoj oblasti, rekao je Mitrović.

Mitrović je naglasio da je ministar Žarko Obradović dobio izveštaj u kojem vršilac dužnosti direktora NOS-a Jagoš Raičević tvrdi da je doza ozračenosti u dozvoljenim granicama.

"Zbog uznemiravanja javnosti, formirana je petočlana komisija stručnjaka za ovu oblast da ispitaju ceo slučaj", istakao je Mitrović .

Krajem aprila u medijima se pojavila informacija da je direktorka Sektora za radijacionu sigurnost Snežana Pavlović ministrima Ivici Dačiću, Oliveru Duliću i Žarku Obradoviću upitila pismo u kome se navodi da su zaposleni u NOS-u tokom eksperimenta u Vinči ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrednosti.

(Tanjug)