Poverenik za zaštitu ravnopravnosti procenio je da izjave gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, tokom protesta žitelja Resnika revoltiranih doseljavanjem Roma iz nehigijenskog naselja u Novom Beogradu, ne mogu biti okvalifikovane kao diskriminatorske.

Poverenik za zaštitu razvnopravnosti je mišljenje dao nakon što su to zatražili Koalicija protiv diskriminacije i Regionalni centar za manjine, a predmet pritužbe je bila Đilasova izjava: "Svesni smo da se građani plaše doseljavanja onih koji ne rade i koji su krali vodu, struju i neke druge stvari...".

Podnosioci pritužbe su smatrali da je gradonačelnik Đilas tom izjavom, između ostalog, uvredio dostojanstvo čitave romske etničke grupe i opravdao incidente u Resniku.

U okviru postupka, gradonačelnik je povereniku za zaštitu ravnopravnosti Neveni Petrušić dostavio objašnjenje u kome odlučno odbacuje da je njegova izjava uvredljiva ili diskriminatorska, podsećajući da javno okarakterisao nemire u naselju Resnik kao rasističke i da je njegova briga, pre svega, bila podizanje nivoa životnih uslova Roma.

Navodeći da je činjenica da su se stanovnici nehigijenskog naselja kod Belvila nelegalno priključivali na vodovodnu i električnu mrežu, Đilas je rekao da je upravo preseljenje porodica u Resnik dovelo do toga da one napuste takav način života.

Đilas je podsetio da su od 2008. godine, kada je raseljeno prvo nehigijensko naselje ispod mosta Gazela, njegovim bivšim žiteljima obezbeđeni zdravstvena zaštita, socijalna zaštita, lična dokumenta i posao, a da sva deca iz tog naselja danas redovno idu u školu, čime je osnaženo i unapređeno dostojanstvo tih ljudi.

Isti program se, kako je precizirao, predviđa i za decu raseljenu iz nehigijenskog naselja kod Belvila, a njihove porodice danas imaju obezbeđene obroke u Narodnoj kuhinji, vodu, struju, tuševe i toalete.

Gradonačelnik je podsetio i na mišljenje zaštitnika građana da je preseljenje obavljeno uz puno poštovanje dostojanstva građana.

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je, u obrazloženju ocene, naveo da je sporna Đilasova izjava istrgnuta iz konteksta i da je zapravo glasila:"Nema nikakve potrebe za tim - 20 porodica, 40 odraslih i nekoliko desetina dece ne mogu nikoga da ugroze i nema nikakvog razloga za proteste... Veliki broj građana koji je juče protestovao nije imao prave informacije o naseljavanju Roma. Svesni smo da se građani plaše doseljavanja onih koji ne rade i koji su krali vodu, struju i neke druge stvari. Ali, ni u jednom naselju koje je grad napravio za Rome nemamo takve slučajeve, nigde nemamo problem".

U mišljenju poverenika konstatuje se da Đilasova izjava, sagledana na ovaj način, nije uvredljiva i ponižavajuća za romsku populaciju, odnosno da nije akt diskriminacije.

"Davanje takve izjave bilo je u funkciji smirivanja tenzija i moguće eskalacije sukoba, kao i mirnog razrešenja nastale situacije, što je obaveza gradonačelnika u slučajevima izražavanja nezadovoljstva građana i građanki.

Za smirivanje nemira, u datim okolnostima, bilo je potrebno uvažiti strah građana i građanki i uveriti ih da se problemi, za koje tvrde da ih očekuju, neće pojaviti ukoliko se romske porodice dosele u Resnik", ocenio je poverenik.

U zaključku se, međutim, ističe i da je, bez obzira na sve, romska manjina jedna od najugroženijih društvenih grupa u Srbiji i da mere koje se sprovode još nisu dovele do bitnijeg unapređenja uslova života i njihovog položaja u društvu i da je potrebno obraćati posebnu pažnju na sprečavanje omalovažavanja, uznemiravanja i ponižavajućeg postupanja prema Romima.

(Tanjug Foto Tanjug Miloš Jelesijević)